Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Wa 1500/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Owsiak, Sędziowie sędzia WSA Włodzimierz Gurba (sprawozdawca), sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi E. P. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...]; 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz E. P. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 15 marca 2017 r. E. P. (zwana dalej także "Skarżącą", "Stroną" lub "Wnioskodawcą") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie wydane przez Ministra Rozwoju i Finansów działającego przez organ upoważniony do wydania interpretacji - Dyrektora Izby Skarbowej w W., utrzymujące w mocy postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.
Zaskarżone postanowienie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
1.1. W dniu 6 września 2016 r. E. P. złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uznania opisanej w wyżej wymienionym wniosku Nieruchomości II za przedsiębiorstwo oraz skutków podatkowych wniesienia w formie aportu wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.
1.2. Postanowieniem z dnia [...] grudnia 2016 r. (dalej również jako "Postanowienie I") odmówiono wszczęcia postępowania w zakresie skutków podatkowych zbycia lub dobrowolnego umorzenia udziałów nabytych w drodze aportu oraz ustalenia dochodu w przypadku likwidacji spółki z o.o., której udziały nabyte w drodze aportu posiada Wnioskodawca. Organ podatkowy stwierdził, że zdarzenie przyszłe przedstawione w przedmiotowym wniosku z dnia 6 września 2016 r. (data wpływu 21 września 2016 r.) jest jednym z elementów zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę w dwóch dodatkowo złożonych wnioskach: z dnia 6 września 2016 r. w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za przedsiębiorstwo oraz powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesienia w formie aportu składników przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej oraz z dnia 6 września 2016 r. w zakresie skutków podatkowych zbycia lub dobrowolnego umorzenia udziałów nabytych w drodze aportu oraz ustalenia dochodu w przypadku likwidacji spółki, które udziały nabyte w drodze aportu posiada Wnioskodawca, wobec czego przedstawione w trzech złożonych przez Wnioskodawcę wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnej składają się na etap jednego schematu optymalizacyjnego. Opisy zdarzeń przyszłych zawarte w przedmiotowych wnioskach zawierają elementy wspólne w zakresie charakterystyki spółki, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, jego statusu, posiadanego majątku spółki oraz dalszych planowanych działań. Zasadne jest więc dokonanie łącznej oceny opisanych czynności pod kątem stwierdzenia, czy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogłyby one stanowić przedmiot decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a Ordynacji podatkowej. W odniesieniu do planowanego zespołu czynności istnieją uzasadnione, obiektywne podstawy do domniemania, że spełniają ustawowe kryteria unikania opodatkowania, zostały dokonane w sposób sztuczny, w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej z celem i przedmiotem przepisu ustawy podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right