Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 lipca 2024 r., sygn. I SA/Łd 310/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda, Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki, Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.), po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 marca 2024 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.561.2023.5.KW/AZ w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 6 września 2023 r. E. Fundacja Rodzinna w organizacji złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (uzupełniony pismem z 14 grudnia 2023 r.), dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie: ustalenia czy nabycie obligacji oraz przychody Fundacji z tytułu odsetek, będą mieściły się w zakresie działalności wskazanym w art. 5 ust. 1 pkt 4 przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326), dalej: u.f.r., i otrzymane odsetki będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, obowiązku zapłaty podatku z tytułu świadczeń wskazanych w art. 24q ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.), dalej: "ustawa o CIT" oraz świadczeń, o których mowa w art. 2 ust. 2 u.f.r. lub świadczeń w postaci ukrytych zysków.
Ponadto 13 września wpłynął również drugi wniosek Fundacji w zakresie ustalenia czy nabycie Obligacji oraz przychody Fundacji z tytułu odsetek, będą mieściły się w zakresie działalności wskazanym w art. 5 ust. 1 pkt 4 u.f.r. i otrzymane odsetki będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono opis zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym E. Fundacja rodzinna w organizacji (dalej "Wnioskodawca" lub "Fundacja") została powołana na podstawie aktu założycielskiego sporządzonego w formie aktu notarialnego zgodnie z przepisami u.f.r. Fundatorami są dwie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, będące polskimi rezydentami podatkowymi, podlegającymi w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Fundatorzy są małżeństwem. Beneficjentami fundacji będą poza fundatorami członkowie ich najbliższej rodziny. Wnioskodawca będzie działał na podstawie przepisów u.f.r. Fundacja została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie wskazanym w art. 6 ust. 9 ustawa o CIT, tj. przed upływem 6 miesięcy od daty jej powstania.