Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 listopada 2024 r., sygn. I SA/Po 323/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Waldemar Inerowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 07 listopada 2024 r. sprawy ze skargi R. R. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 marca 2024 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 marca 2024 r., nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie z dnia 22 grudnia 2023 r., nr [...], w przedmiocie odmowy R. R. w organizacji (dalej jako: "Fundacja", "Wnioskodawca", "Strona" lub "Skarżąca") wydania interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
1.1. Z akt sprawy wynika, że Fundacja wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego Strona wskazała m.in., że została powołana na podstawie aktu założycielskiego sporządzonego w formie aktu notarialnego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 – dalej w skrócie: "u.f.r."). Fundatorami są dwie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, będące krajowymi rezydentami podatkowymi, podlegającymi w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Fundatorzy są małżeństwem. Beneficjentami Fundacji będą poza fundatorami członkowie ich najbliższej rodziny. Wnioskodawca będzie działał na podstawie przepisów u.f.r. Fundacja została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie wskazanym w art. 6 ust. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 – dalej w skrócie: "u.p.d.o.p."), tj. przed upływem 6 miesięcy od daty jej powstania. W okresie składania wniosku trwała procedura związana z wpisem Fundacji do rejestru fundacji rodzinnych. Zgodnie z treścią art. 23 u.f.r., Wnioskodawca działa więc jako fundacja rodzinna w organizacji. Jednocześnie – na podstawie art. 23 ust. 3 u.f.r. - Wnioskodawca, działając jako fundacja rodzinna w organizacji może zarządzać we własnym imieniu posiadanym majątkiem i zapewniać jego ochronę, w szczególności nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywanym. Celem statutowym Fundacji jest gromadzenie mienia, zarządzanie nim w interesie beneficjentów oraz spełnianie świadczeń na ich rzecz. Fundatorzy wnieśli do Fundacji na pokrycie jej funduszu założycielskiego kwotę [...]zł. Środki przeznaczone na ten cel pochodziły z majątku wspólnego Fundatorów. W przyszłości Fundacja nabędzie od Fundatora obligacje korporacyjne tytułem darowizny lub mienia na powiększenie funduszu założycielskiego. Fundacja będzie także nabywała obligacje korporacyjne na rynku wtórnym. Obligacje, stanowiące papiery wartościowe, nie zostaną objęte w ramach nabycia pierwotnego od emitenta w drodze emisji, lecz zostaną nabyte w sposób wtórny (z rynku wtórnego publicznego oraz niepublicznego), jak również od podmiotów całkowicie zewnętrznych oraz od fundatora. Emitentem obligacji będą spółki, w których Fundacja nie posiada akcji ani udziałów, nie mniej w niektórych spółkach, będących emitentami obligacji, udziałowcem byłby fundator. Fundacja jako obligatariusz otrzyma w przyszłości środki tytułem spłaty odsetek od obligacji. Obligacje będą oprocentowane na warunkach określonych szczegółowo w warunkach emisji obligacji.