Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 września 2016 r., sygn. III SA/Wa 1832/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 września 2016 r. sprawy ze skargi J. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] marca 2013 r. nr [...], 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
J. spółka z o.o. z siedzibą w W. (dalej zwana "Skarżącą" lub "Spółką") w dniu 17 grudnia 2012 r. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku Spółka przedstawiła stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, że jej udziałowcy będący osobami fizycznymi, polskimi rezydentami podatkowymi (dalej "Udziałowcy"), planują podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, na poczet którego zostaną wniesione udziały innej spółki kapitałowej (dalej "Udziały"). Spółka kapitałowa, której Udziały będą przedmiotem powyższej operacji (dalej "Spółka Kapitałowa"), jest rezydentem podatkowym Republiki Cypru i podlega opodatkowaniu w państwie swojej siedziby podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. W zamian za otrzymane Udziały, Spółka przekaże udziały własne (dalej "Udziały Własne"), o określonej w umowie wartości nominalnej. Dopłaty w gotówce w tym przypadku nie są planowane. W wyniku opisanej transakcji Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej. Opisana transakcja spełniać więc będzie wszystkie warunki do uznania jej za tzw. wymianę udziałów, zgodnie z art. 12 ust. 4d pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 24 ust. 8a pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012 r. poz. 361) . W ramach realizacji celów biznesowych, jakimi kieruje się Spółka, planuje ona odpłatne zbycie na rzecz podmiotu trzeciego lub umorzenie nabytych przez siebie Udziałów. Operacja umorzenia udziałów w spółkach kapitałowych uregulowana jest w art. 199 Kodeksu spółek handlowych (dalej "Ksh"). Każdy rodzaj umorzenia udziałów skutkuje prawnym unicestwieniem praw i obowiązków inkorporowanych w takich udziałach. Z uwagi na fakt, że Spółka Kapitałowa będzie rezydentem podatkowym Republiki Cypru, zbycie Udziałów Spółki na rzecz Spółki Kapitałowej i ich umorzenie odbędzie się zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju. Umorzenie Udziałów dokonane zgodnie z cypryjskim prawem będzie identyczne w skutkach z umorzeniem dokonanym na podstawie przepisów Ksh - skutkowało będzie prawnym unicestwieniem Udziałów, czyli wygaśnięciem wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym, wynikających z Udziałów. Odpłatne zbycie na rzecz podmiotu trzeciego lub umorzenie Udziałów może dotyczyć całości lub części Udziałów Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right