Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. I SA/Po 699/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 listopada 2017 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] maja 2017 r. E. K. wniósł skargę na postanowienie Inne z [...] kwietnia 2017 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów (z upoważnienia którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w P.) z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...], odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W dniu [...] listopada 2016 r. skarżący złożył wniosek, uzupełniony pismem z dnia [...] grudnia 2016 r., o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie wskazania w jaki sposób powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodu z tytułu spłaty (wykupu) papierów dłużnych.
W ramach opisu zdarzenia przyszłego skarżący wskazał, że jest polskim rezydentem podatkowym oraz wspólnikiem spółki z o.o. (dalej zwanej również spółką holdingową). Nabył udziały w tej spółce w drodze umowy sprzedaży oraz w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci udziałów w spółce kapitałowej wymienionej w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.; dalej: "u.p.d.o.f."). Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia spółki holdingowej w spółkę osobową (jawną lub komandytową - dalej również jako spółka osobowa), a w przyszłości dokonać jej likwidacji. Możliwe jest przy tym rozwiązanie spółki osobowej w wyniku jednomyślnej uchwały wspólników bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. W wyniku rozwiązania/likwidacji spółki osobowej wnioskodawca może otrzymać różne składniki majątku np. obligacje, weksle (dalej określane również jako papiery dłużne). Papiery dłużne zostaną nabyte przez spółkę holdingową lub spółkę osobową w drodze umowy sprzedaży. Do dnia rozwiązania/likwidacji spółki osobowej, koszt nabycia papierów dłużnych nie zostanie rozpoznany jako koszt uzyskania przychodu. Koszt ten, jako bezpośrednio związany z uzyskiwanym przychodem, powinien być rozpoznany jako koszt podatkowy dopiero w momencie odpłatnego zbycia. Po otrzymaniu papierów dłużnych w wyniku rozwiązania/likwidacji spółki osobowej skarżący nie wyklucza ich spłaty (wykupu). Spłata (wykup) papierów dłużnych nastąpi przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło rozwiązanie/likwidacja spółki osobowej.