Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Łd 143/18

Administracyjne postępowanie; Ochrona zwierząt

 

Dnia 18 kwietnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędzia NSA Anna Stępień, , Protokolant Referent stażysta Aleksandra Banasiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2018 roku sprawy ze skargi Stowarzyszenia "A" w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie czasowego odebrania zwierząt oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...], nr [...], po rozpoznaniu odwołania wniesionego przez Stowarzyszenie "A" z siedzibą w T., uchyliło w części decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...], nr [...] w sprawie czasowego odebrania zwierząt, orzekło w tym zakresie, a w pozostałym zakresie utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się w sposób następujący:

Wójt Gminy K. decyzją z dnia [...], na podstawie art. 6 ust. 2 oraz art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (tekst jedn. Dz. U. z 2017 roku, poz. 1840 ze zm., dalej jako: "u.o.z."), orzekł o:

1. odebraniu czasowym C. R. 3 sztuk bydła i przekazaniu ich pod opiekę gospodarstwa rolnego J. W.;

2. umorzeniu postępowania w sprawie wydania decyzji o czasowym odebraniu 43 sztuk trzody chlewnej C. R.;

3. obciążeniu C. R. kosztami transportu, utrzymania i koniecznego leczenia zwierząt;

4. nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Organ ustalił, że zwierzęta były przetrzymywane w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu, co uzasadniało ich odebranie w trybie natychmiastowym. Z kolei o przekazaniu zwierząt J. W. zadecydował fakt, że wskazane wstępnie gospodarstwo rolne nie spełniało wymogów i oczekiwań służb weterynaryjnych. J. W. wyraził zgodę na przyjęcie zwierząt.

Kwestionując powyższą decyzję odwołanie wniosło Stowarzyszenie "A" z siedzibą w T. (dalej jako: "Stowarzyszenie") wskazując na naruszenie art. 7 ust. 1c u.o.z. przez brak przekazania zwierząt pod opiekę Stowarzyszenia pomimo, iż to wyraziło na to zgodę i ma je na utrzymaniu i pod opieką od dnia interwencji, tj. od dnia 7 sierpnia 2016 roku oraz ponosiło koszty ich transportu, a brak decyzji w tym zakresie nie tylko narusza interesy Stowarzyszenia w zakresie ochrony zwierząt, ale także uniemożliwia odzyskanie kosztów ich transportu, leczenia i ich utrzymania. Nadto decyzja została wydana z naruszeniem art. 105 § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2017 roku, poz. 1257 ze zm., dalej jako: "K.p.a.") przez błędne uznanie, że postępowanie w sprawie czasowego odbioru trzody chlewnej stało się bezprzedmiotowe, gdy faktycznie J. W. ponosił koszty utrzymania i obsługi zwierząt C. R., kosztów tych nie można ustalić w momencie umorzenia postępowania, a nadto przez błędne uznanie, że postępowanie w sprawie czasowego odbioru trzody chlewnej można umorzyć, podczas gdy nie wystąpiła o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a inne strony nie wyraziły stanowiska w sprawie. Opierając się na wskazanych zarzutach autor odwołania wniósł o uchylenie decyzji organu pierwszej instancji w całości i przekazanie sprawy temu organowi celem ponownego rozpatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00