Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Gd 126/18

Wodne prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2018 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Gminy na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia 18 grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku przedłożenia ekspertyzy 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej na rzecz skarżącej Gminy kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga Gminy B. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia 18 grudnia 2017 r., nr [...], wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Pismem z dnia 21 listopada 2016 r. M. G. zwrócił się do Starosty B. o wszczęcie postępowania na podstawie art. 29 prawa wodnego wskazując, że w związku z robotami budowlanymi przeprowadzonymi przez Gminę B. przy zbiorniku przeciwpożarowym znajdującym się na działce nr [...] obręb N. stan wód w zbiorniku uległ podwyższeniu i jego funkcjonowanie negatywnie oddziałuje na działkę nr [...]. Zły stan techniczny zbiornika oraz skierowanie do niego dodatkowych ilości wód opadowych zebranych za pomocą kanalizacji z drogi gminnej, stanowiącej działkę nr [...], może mieć ponadto katastrofalne przełożenie na budynki znajdujące się na działce nr [...], stanowiącej własność M. i J. G.

Starosta B. ustalił, że Gmina B. posiada pozwolenie wodnoprawne udzielone przez Starostę B. decyzją z dnia 15 września 2014 r., nr [...], na przebudowę rowu melioracyjnego na działce nr [...], obręb N., oraz odprowadzanie wód opadowych z przebudowanej drogi gminnej nr [...] do ziemi (rowu przydrożnego na działce nr [...] obręb N., gmina B.). W toku oględzin przeprowadzonych w dniu 20 grudnia 2016 r. stwierdzono, że stan techniczny zbiornika jest niezadowalający m.in. z uwagi na uszkodzony mur oporowy od strony działki nr [...] i brak ogrodzenia. Zbiornik zasilany jest okresowo wodami z rowu przydrożnego, znajdującego się na działce nr [...], obręb N., dzięki funkcjonowaniu zastawki. Zmagazynowane wody częściowo rozsączane są do gruntu w obrębie zbiornika oraz odprowadzane dalej do rowu przydrożnego. Zbiornik, zgodnie z relacją przedstawicieli OSP w N., powstał przed II wojną światową. W 2015 r. na zlecenie Gminy B. przeprowadzono prace remontowe polegające na wymianie rury odpływowej. Na działce nr [...], obręb N., (skąd woda trafia do rowu i zbiornika) wykonano rozkopy, mogące powodować zapiaszczenia kolejnych odbiorników wód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00