Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 marca 2018 r., sygn. IV SA/Wr 812/17
Bezrobocie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, Sędziowie: Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spr.), Protokolant: Asystent sędziego Marcin Jarecki, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 27 marca 2018 r. sprawy ze skargi T. P. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie pozbawienia statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku I. oddala skargę w całości; II. przyznaje adwokatowi A. K. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu kwotę 295,20 złotych (słownie: dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych i dwadzieścia groszy) w tym 23 % podatku VAT tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
W. D. decyzją z dnia [...] października 2017 r. Nr [...] na podstawie art.138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 1257), art. 33 ust. 4 pkt 4a w związku z art. 73 ust. 2a i art. 2 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.), po rozpatrzeniu odwołania T. P. od decyzji Starosty K. z dnia [...] września 2017 r., nr [...] orzekającej o:
- pozbawieniu T. P. statusu osoby bezrobotnej z dniem 10 marca 2017 r.,
- pozbawieniu T. P. prawa do zasiłku z dniem 10 marca 2017 r.,
zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy.
W uzasadnieniu wskazał, że decyzją administracyjną Starosty K. z dnia [...] września 2017 r. orzeczono o pozbawieniu T. P. statusu osoby bezrobotnej oraz prawa do zasiłku z dniem 10 marca 2017 r. z powodu wymeldowania się zainteresowanego z obszaru działania Powiatowego Urzędu Pracy w K.
Od tej decyzji zainteresowany złożył odwołanie. W wyjaśnieniach podał, że w dniu 2 listopada 2016 r. został zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie pracy w K. jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku. W dniu 22 lutego 2017 r. podczas pobytu w K. w odwiedzinach u córki, miał udar mózgu, w wyniku którego trafił do szpitala w K. W szpitalu przebywał do dnia 2 marca 2017 r., a następnie na zwolnieniu lekarskim do dnia 18 maja 2017 r. W międzyczasie przebywał również w szpitala w K. w okresie od dnia 20 kwietnia 2017 r. do dnia 18 maja 2017 r. na rehabilitacji poudarowej. Po wyjściu ze szpitala zamieszkał u córki, ponieważ nie był w stanie sam funkcjonować, gdyż potrzebował stałej opieki. W tym czasie córka kontaktowała się z Powiatowym Urzędem Pracy w K. w celu uzyskania informacji jakich formalności musi dokonać jej ojciec aby nie zostać wykreślonym z rejestru osób bezrobotnych. Dowiedziała się wówczas, że do urzędu pracy ojciec ma się zgłosić dopiero po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. W związku z koniecznością znalezienia lekarza rodzinnego w K., córka zameldowała go w swoim mieszkaniu. Uważa więc, że został wprowadzony w błąd przez pracowników urzędu pracy, gdyż nie został pouczony, że po przemeldowaniu należy w konkretnym terminie zgłosić się do właściwego urzędu pracy. Odwołujący się dodał, iż w dniu 23 maja 2017 r. stawił się w urzędzie pracy w K. w celu wyrejestrowania się. ponieważ chciał zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w K. Jednak nikt wtedy nie powiedział mu jakich czynności nie dokonał i w związku z tym w urzędzie pracy w K. nie będzie mu przysługiwało prawo do zasiłku. W dniu 30 maja 2017 r. zgłosił się w urzędzie pracy w K. w celu zarejestrowania się jako osoba bezrobotna. Rejestracja doszła do skutku, ale otrzymał status bezrobotnego bez prawa do zasiłku, mimo przepracowanych lat i spełnionych wszystkich wymagań. Dopiero w urzędzie pracy w K. uzyskał informację, że powinienem zostać już dawno wykreślony z rejestru osób bezrobotnych w urzędzie pracy w K., w związku z tym, iż córka zameldowała go u siebie w K. Zainteresowany dodał, iż był to dla niego ogromny szok, biorąc pod uwagę wcześniej otrzymane informacje od pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w K. Podał również, że zgodnie z decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] czerwca 2017 r. i orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS został uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy oraz niezdolną do samodzielnej egzystencji - renta przyznana została mu do dnia 30 czerwca 2021 r.