Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 marca 2018 r., sygn. I SA/Łd 121/18

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: St. sekretarz sądowy Edyta Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2018 r. sprawy ze skargi M. M. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z dnia 8 grudnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko M. M. przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odszkodowania za skrócenie okresu trwania umowy współpracy jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu powyższej interpretacji organ ją wydający przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania.

W dniu 28 września 2017 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku (i jego uzupełnieniu) przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki cywilnej A. Spółka cywilna A zawarła w dniu 17 lutego 2015 r. umowę współpracy z B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na sprzedaż paliw firmy B wraz z obsługą kart paliwowych, obsługą programu partnerskiego [...], [...], B [...], itd. W ramach ww. umowy Spółka zobowiązała się do odpowiednich zakupów, stosowania odpowiednich procedur, wystroju stacji, zasad promocji i sprzedaży produktów, itp. Umowa została zawarta na pięć lat, z zastrzeżeniem, że w przypadku wcześniejszego rozwiązania urnowy z przyczyn lezących po stronie Spółki A zostanie wypłacone stosowne odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy w celu pokrycia poniesionych szkód i utraconych korzyści przez B, którego wielkość obliczona zostanie jako iloczyn miesięcznej ilości sprzedanych na stacji paliw (bez LPG), 3% średniej wartości cen detalicznych paliw (bez LPG) oferowanych na stacji w miesiącu poprzedzającym rozwiązanie umowy i ilości pełnych miesięcy pozostających do końca trwania umowy. W celu zabezpieczenia roszczeń z tytułu ww. umowy została ustanowiona hipoteka na nieruchomości należącej do Spółki A na rzecz B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - stacji paliw. Spółka A z przyczyn ekonomicznych została zmuszona do likwidacji. Wspólnicy Spółki pomimo jej dekapitalizowała nie byli w stanie sprostać konkurencji i ich przedsiębiorstwo nie przynosiło zysku. Aby nie doprowadzić do niewypłacalności postanowili sprzedać stację paliw, a z uzyskanych środków spłacić zobowiązania kontrahentów i zlikwidować spółkę z możliwie najmniejszymi stratami. Obecnie trwa jeszcze proces likwidacyjny - sprzedaż majątku, spłata zobowiązań, rozwiązywanie umów współpracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00