Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 marca 2018 r., sygn. III SA/Kr 1499/17
Ewidencja gruntów
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna (spr.) Sędziowie WSA Hanna Knysiak-Sudyka WSA Maria Zawadzka Protokolant Aleksandra Grabiec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2018 r. sprawy ze skargi C. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia 20 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy aktualizacji danych zawartych w operacie ewidencji gruntów i budynków skargę oddala.
Uzasadnienie
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego decyzją z 20 października 2017 r. znak [...] utrzymał w mocy decyzję Starostę z [...] 2017 r., którą odmówiono skarżącemu C. S. aktualizacji informacji zawartych w operacie ewidencji gruntów i budynków obręb O, jednostka ewidencyjna O.
W uzasadnieniu decyzji wyjaśniano, że postępowanie administracyjne zostało zainicjowane wnioskiem skarżącego oraz M. S., którzy domagali się aktualizacji danych ewidencyjnych w zakresie zmiany powierzchni działki ewidencyjnej nr [...], wynikającej ze zmiany przebiegu jej granicy ujawnionej na załączonej do wniosku kserokopii załączonej do wniosku mapy nr [...] - planu podziału dawnej działki nr [...], dokonanego na skutek włączenia obszaru 136 m2 w skład graniczących z nią działek ewidencyjnych: [...], [...] i [...].
W części dotyczącej wniosku M. S. Starosta decyzją z [...] 2017 r. umorzył postępowanie administracyjne uznając, że nie ma ona interesu prawnego w domaganiu się do wszczęcia postępowania w ww. sprawie. Ustalono bowiem, że działka ew. nr [...] stanowi własność na prawach wspólności ustawowej Z. i A. P.; działki ew. nr [...] i nr [...] ha stanowią własność C. S., z kolei działka ew. nr [...] należy do J. P. - K.
Organ ustalił, że w 1968 r. założono operat ewidencyjny gruntów obrębu O. Wykorzystano wówczas dane z bezpośredniego pomiaru terenowego wykonanego w latach 1947-1948, w toku którego protokolarnie ustalono granice działek oraz dokonano ich bezpośredniego pomiaru (w nawiązaniu do osnowy poligonowej) ze stabilizacją punktów granicznych. Następnie w 1978 r. dokonano odnowienia ewidencji dla obrębu O wykorzystując do tego mapę zasadniczą w skali 1:1000. Według sprawozdania technicznego z wykonania mapy, w wyniku pomiaru sporządzono mapę sytuacyjno - wysokościową oraz mapę ewidencyjną z ustaleniem stanu władania, przy czym granice działek nie zostały utrwalone.