Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 marca 2018 r., sygn. I SA/Gl 1083/17
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak, Sędziowie WSA Agata Ćwik-Bury, Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), , po rozpoznaniu trybie uproszczonym w dniu 12 marca 2018 r. sprawy ze skargi R. S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257, dalej: k.p.a.) oraz art. 17, art. 18 i art. 59 § 2 i § 5 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1201, dalej: u.p.e.a.) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] nr [...] o odmowie umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego z majątku p. R.S. (dalej: zobowiązany, strona, skarżący).
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia na wstępie opisano dotychczasowy przebieg postępowania. W tym zakresie wskazano, że Dyrektor Izby Celnej
w K. prowadził postępowanie egzekucyjne wobec zobowiązanego na podstawie własnych tytułów wykonawczych z dnia [...] o numerach: [...], obejmujących podatek akcyzowy krajowy oraz numerach: [...] obejmujących koszty postępowania egzekucyjnego.
Odpisy ww. tytułów wykonawczych wraz z zawiadomieniami z dnia 8 września 2015 r. o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego w A S.A. zostały doręczone zobowiązanemu w dniu 1 października 2015 r.
W związku ze zbiegiem egzekucji sądowej i administracyjnej do ww. wierzytelności z rachunku bankowego, wnioskiem z dnia 3 grudnia 2015 r. Dyrektor Izby Celnej w K. wystąpił do Sądu Rejonowego w T. o wyznaczenie organu właściwego do łącznego prowadzenia obu egzekucji.