Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 marca 2018 r., sygn. II SA/Gd 767/17

Zabytki

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Magdalena Dobek - Rak Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2018 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miasta z dnia 24 sierpnia 2017 r., nr [...] w sprawie uchylenia "Programu opieki nad zabytkami Miasta na lata 2016-2019" 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; 2. zasądza od Rady Miasta na rzecz Wojewody kwotę 600 (sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia 24 sierpnia 2017 r. nr XXXIV/347/2017 w sprawie uchylenia "Programu opieki nad zabytkami Miasta na lata 2016-2019", podjętą na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 i art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446 ze zm.) - dalej jako "u.s.g.", oraz art. 87 ust. 1, 3 i 4 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2014 r., poz. 1446 ze zm.) - dalej jako "ustawa o ochronie zabytków", Rada Miasta: uchyliła uchwałę nr XX/202/2016 z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zabytkami Miasta na lata 2016-2019" (§ 1); wykonanie uchwały powierzyła Burmistrzowi Miasta (§ 2); postanowiła, że uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa (§ 3).

W uzasadnieniu uchwały Rada Miasta podała, że program opieki nad zabytkami służy do stworzenia kompleksowej i wieloletniej strategii ochrony zabytków znajdujących się na terenie Miasta. Wskazuje kierunek podejmowanych przez Miasto działań, mających na celu szeroko pojętą ochronę dziedzictwa kulturowego. Głównym celem programu powinno być zdiagnozowanie stanu zabytków i określenie zadań, jakie powinny być realizowane w latach 2016-2019, przy uwzględnieniu planów i możliwości organizacyjno-finansowych właścicieli zabytków. Program nie może jednak zamykać drogi rozwoju miasta. Dlatego też, każdy obszar, każdy zabytek ruchomy, czy nieruchomy powinien być starannie zdiagnozowany i po analizie wpisany do rejestru zabytków. Brak w treści uchwały załączników graficznych, które byłyby czytelnymi wskazówkami do występowania o pozwolenie na budowę, rozbiórkę, remont czy zmianę sposobu użytkowania zabytku, utrudnia właścicielom, wspólnotom, właściwe postępowanie. Uzupełnienie uchwały o czytelne mapy oraz Gminny rejestr (ewidencja) zabytków usprawni mieszkańcom podejmowanie decyzji w zakresie zakupu, remontu, itp. a odpowiednim Urzędom wydawanie decyzji administracyjnych. W Biuletynie Informacji Publicznej Miasta umieszczone są mapki, jednakże nie są one załącznikiem do uchwały zatem nie stanowią prawa miejscowego. Podjęta wcześniej uchwała wymaga szczegółowej analizy, która wynika z realizacji przedmiotowej uchwały. Wymaga ona uszczegółowienia istotnych dla mieszkańców procedur. Przed podjęciem poprawionej uchwały, wymagać ona będzie szeroko zakrojonych konsultacji społecznych poszczególnych dzielnic i wspólnot, objętych programem ochrony zabytków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00