Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lutego 2018 r., sygn. IV SA/Wr 4/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, Sędziowie sędzia WSA Ireneusz Dukiel, sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spr.), Protokolant Aleksandra Markiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 13 lutego 2018 r. sprawy ze skargi J.H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia niepieniężnego w formie usług opiekuńczych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. decyzją z dnia [...] września 2017 r. Nr [...] po rozpatrzeniu odwołania J. H. od, wydanej z upoważnienia Wójta Gminy J. Ś. - decyzji Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w J. Ś. z dnia [...] lipca 2017 r. ([...]), odmawiającej przyznania świadczenia niepieniężnego w formie usług opiekuńczych, na podstawie:

- art. 138 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego,

- art. 50 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1769 ze zm.),

utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu decyzji podało, że wnioskiem z dnia 10 kwietnia 2017 r. J. H. zwróciła się do organu pierwszej instancji o przyznanie pomocy w formie usług opiekuńczych. Wskazała, że ma 84 lata i potrzebuje kogoś do pomocy przy czynnościach porządkowych, robieniu zakupów oraz wyjazdach do lekarza.

Zaskarżoną decyzją organ pierwszej instancji odmówił przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż na podstawie rodzinnego wywiadu środowiskowego ustalono, że wnioskodawczyni prowadzi wprawdzie jednoosobowe gospodarstwo domowe, jednak piętro domu zajmuje mieszkająca tam córka - M.. Córka oświadczyła w wywiadzie, że nie uchyla się od opieki nad matką. Na terenie posesji codziennie bywają również synowie wnioskodawczyni: L., M. i T., ponieważ prowadzą tam działalność gospodarczą. Syn L. i M. oświadczyli, że w razie potrzeby pomagają matce: robią zakupy, zawożą do lekarza. Organ stwierdził, że na chwilę obecną pomoc, jaką udziela Wnioskodawczyni rodzina jest w wystarczającym zakresie. Organ wskazał także, iż problemem w sprawie nie jest brak opieki ze strony dzieci wnioskodawczyni, lecz konflikt pomiędzy jej synami a córką. W sytuacji, gdy córka deklaruje chęć pomocy, należy z niej skorzystać. W tym stanie rzeczy nie została spełniona przesłanka z art. 50 ust. 1 ustawy, uzasadniająca załatwienie sprawy zgodnie z żądaniem strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00