Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 26 lutego 2018 r., sygn. III SA/Gl 94/18
Wstrzymanie wykonania aktu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J.B. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie solidarnej opłaty podwyższonej za wydobycie bez wymaganej koncesji w kwestii wniosku strony skarżącej o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Pismem z 15 grudnia 2017 r. J.B. reprezentowany przez fachowego pełnomocnika w osobie radcy prawnego wniósł skargę na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie solidarnej opłaty podwyższonej za wydobycie bez wymaganej koncesji. W skardze J. B. zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji z powodu prawdopodobieństwa wyrządzenia znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik skarżącego wskazał, że jest on uzasadniony wysokością opłaty ustalonej przez organ I instancji, która stanowi nadmierne obciążenie dla skarżącego, a tym samym zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia skarżącemu znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia sutków. Pełnomocnik skarżącego twierdzi, że skarżący nie dysponuje środkami pieniężnymi opiewającymi na kwotę wskazaną w rozstrzygnięciu. Dodaje, że obecnie skarżący nie ma stałych dochodów, zawiesił wykonywaną przez siebie działalność gospodarczą, rodzina utrzymuje się jedynie z dochodów otrzymywanych przez małżonkę. Konsekwencje przeprowadzenia egzekucji przedmiotowej sumy mogą być trudne do odwrócenia, a późniejszy zwrot tej kwoty może nie przywrócić stanu sprzed egzekucji. Uważa, że z uwagi na sytuację materialną i rodzinną oraz konieczność bieżącego utrzymania prowadzonego gospodarstwa domowego, zasadnym jest wstrzymanie wykonania decyzji. Dodatkowo pełnomocnik wskazuje, że organy przeprowadziły postępowanie w sposób nieprawidłowy i skarżący nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji błędów poczynionych przez organy, które skutkują nałożeniem obowiązku uiszczenia podwyższonej opłaty.