Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 5 lutego 2018 r., sygn. I SA/Bd 985/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Teresa Liwacz Sędziowie: sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka (spr.) sędzia WSA Urszula Wiśniewska Protokolant: starszy sekretarz sądowy Małgorzata Antoniuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi H. N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Bd 985/17

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] czerwca 2017 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego

w T. określił skarżącej wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. w kwocie [...]zł.

Po rozpatrzeniu odwołania skarżącej, decyzją z dnia [...] września 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu organ podał, że istotą sporu w sprawie jest ustalenie, czy transakcje zakupu i sprzedaży nieruchomości przeprowadzone przez skarżącą poza działalnością prowadzoną w formie spółki "R. I.. N.-S. J." stanowią przedmiot działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, a w związku z tym, czy powinna zakwalifikować przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości jako uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując sprawę Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, w pierwszej kolejności uznał za zasadne wskazanie, że spełnienia przesłanek, o których mowa

w art. 5a pkt 6 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie należy rozpatrywać wyłącznie w odniesieniu do okoliczności zaistniałych w danym roku podatkowym, lecz należy brać pod uwagę czynności, które mają charakter systematyczny, powtarzalny, zorganizowany oraz zarobkowy w okresie, w jakim one występują. Dlatego aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami w 2011 r. należy rozpatrywać w dłuższej perspektywie czasowej. Wówczas widoczne staje się, że samodzielną działalność gospodarczą w powyższym zakresie prowadziła zarówno w 2011 r., jak i w latach poprzednich oraz kolejnych, dokonując sprzedaży z zyskiem wcześniej zakupionych nieruchomości. Z tego względu konieczne jest przedstawienie analizy podejmowanych czynności w odniesieniu do szerszej perspektywy czasowej. Organ przedstawił czynności w zakresie transakcji zakupu i sprzedaży nieruchomości podejmowane przez skarżącą w okresie od [...] czerwca 2001 r. do [...] czerwca 2014 r., które ujęto w zestawieniu w tabeli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00