Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Rz 813/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska / spr./ Asesor WSA Jacek Boratyn po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi Spółki "A" Sp. z o.o. S.K.A. z/s w Ł. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...], 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Spółki "A" Sp. z o.o. S.K.A. z/s w Ł. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Rz 813/17

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] września 2017r., nr [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] sierpnia 2017r., nr [...], odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia oraz akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 30 maja 2017r. "A" Sp. z o.o. S.K.A. (dalej: wnioskodawca/spółka/skarżąca) wystąpiła do DKIS o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorygowania do zera faktury dokumentującej transakcję sprzedaży praw do znaków towarów i autorskiego prawa majątkowego.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 15 października 2015r. wnioskodawca sprzedał prawa do znaków towarowych oraz autorskie prawo majątkowe na rzecz "B" sp. z o. o. (dalej: spółka z o.o.). Transakcja została udokumentowana fakturą z dnia 19 października 2015r. W związku z powyższą transakcją spółka z o.o. w deklaracji VAT-7 za październik 2015r. wykazała kwotę podatku naliczonego do zwrotu, a wnioskodawca w deklaracji za IV kwartał 2015r. wykazał analogiczną kwotę podatku należnego wynikającego z powyższej sprzedaży. Wobec spółki z o.o. wszczęto postępowanie kontrolne, które zakończyło się wydaniem decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej i Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie określenia tej spółce kwoty zwrotu różnicy podatku w wysokości 0 zł; kwoty podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w wysokości 626 zł; zobowiązania podatkowego w wysokości 0 zł. W wydanych rozstrzygnięciach ograny podatkowe stwierdziły, że transakcja sprzedaży praw do znaków towarowych i autorskiego prawa majątkowego miała charakter sztuczny i dokonana została w warunkach nadużycia prawa, w konsekwencji spółka z o.o. nie jest uprawniona do odliczenia VAT z tego tytułu. Decyzja ta została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej: WSA ) w Rzeszowie, przed którym obecnie toczy się w tym przedmiocie postępowanie sądowoadministracyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00