Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. I SA/Po 950/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Asesor sądowy WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2017 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

M. P. wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2017 r. zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe. Spółka M. G. zajmuje się m.in. działalnością rozrywkową i rekreacyjną, organizacją przedstawień artystycznych, artystyczną i literacką działalnością twórczą. Wnioskodawca organizuje m.in. "eventy" firmowe, imprezy integracyjne, marketingowe, imprezy scenariuszowe, festyny masowe i plenerowe, oraz "eventy" dla klienta indywidualnego. Wnioskodawca zamierza zatrudnić animatorów na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, umowy o działo).

Animatorzy w ramach swoich obowiązków mają tworzyć indywidualne scenariusze dla "eventów", w których sami będą występować. Scenariusze będą utworami w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 666) stanowiącymi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Umowy o pracę oraz umowy cywilnoprawne będą wskazywać , jaka część wynagrodzenia (kwota określona ryczałtem) przysługuje za czynności związane z prawami autorskimi, a jaka za pozostałe typowe obowiązki pracownicze, czy obowiązku zleceniobiorcy. W umowach znajdą się postanowienia, które sprecyzują, że obowiązku animatora w określonej części (np. 80% czasu pracy) obejmą działalność twórczą, zaś w pozostałej części będą to inne obowiązku pracownicze określone w umowie (np. 20%). W umowach znajdzie się zapis, że wynagrodzenie animatora w części odpowiadającej nakładowi czasu pracy na działalność twórczą stanowi jednocześnie wynagrodzenie za przeniesienie na wnioskodawcę autorskich praw majątkowych do stworzonych przez niego utworów. Wnioskodawca będzie prowadził ewidencję czasu pracy twórczej animatorów, która będzie dokumentowała czas pracy poświęcony działalności twórczej. Wnioskodawca będzie również dysponował innymi dowodami potwierdzającymi wykonywanie działalności twórczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00