Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 7 grudnia 2017 r., sygn. II SA/Ke 609/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański, Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Protokolant Referent stażysta Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2017 r. sprawy ze skarg C. B. i J. B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargi.

Uzasadnienie

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z [...], po rozpatrzeniu odwołania J.B. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w z [...] nakazującej rozbiórkę płyty gnojowej o wym. 6,24m x 3,33m wraz ze zbiornikiem na gnojowicę o wym. ok. 1,10m x 0,70m zlokalizowanych na działce nr ewid. [...] w miejscowości B., gm. S., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa oraz art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 290 ze zmianami), dalej "ustawa" utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że 22 listopada 2016 r. inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokonali kontroli w sprawie stanu technicznego płyty do składowania obornika wraz ze zbiornikiem na gnojowicę zlokalizowanej w [...]. Podczas tej kontroli ustalono, że na działce tej przy granicy wschodniej zlokalizowana jest płyta gnojowa o wym. 6,24 x 3,33m, która posiada ściany betonowe grubości 20 cm i wysokości ok. 50 cm od poziomu terenu. W dniu kontroli płyta była użytkowana - wypełniona obornikiem. Tuż przy płycie gnojowej od strony południowej zlokalizowany był zbiornik na gnojowicę o wym. ok. 1,10 x 0,70m, wypełniony gnojowicą. Płyta gnojowa i zbiornik stanowiły całość techniczno-użytkową. Od strony granicy oraz od strony południowej na murze płyty gnojowej wykonane było ogrodzenie drewniane wys. ok. 140cm.

Obecny przy kontroli J.B. oświadczył, że jest właścicielem działki od 2003 r. Inwestorem płyty gnojowej był jego dziadek J. Gnojownik był wykonany w latach czterdziestych ubiegłego wieku, natomiast ok. 1950 r. przy gnojowniku zostały wykonane ściany - obwódka betonowa. Dodał, że dno płyty jest utwardzone, płyta gnojowa jest szczelna, a gnojowica z obornika po spadku spływa do zbiornika. Gnojowica ze zbiornika jest pompowana do innego zbiornika i po zmieszaniu z wodą wywożona na własne pole. Ponadto oświadczył, że oprócz aktu własności nie posiada żadnych pozwoleń lub decyzji, gdyż dokumenty te nie zachowały się.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00