Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2017 r., sygn. III SA/Gl 715/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2017 r. sprawy ze skargi M. M. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 13 lutego 2017 r., uzupełnionym pismami z 9 marca 2017 r. i 5 kwietnia 2017 r., M.M. wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu usług zarządzania świadczonych przez wnioskodawcę oraz uznania wnioskodawcy za podatnika podatku VAT z tytułu wykonywania tych usług.

W uzasadnieniu wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest prezesem zarządu jednoosobowej A S.A. podlegającej Ministerstwu Energii. Ponieważ w dniu 9 czerwca 2016 r. została uchwalona ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, która przewiduje w art. 5 ust. 1 pkt 1, że osoby pełniące funkcje w zarządach spółek Skarbu Państwa będą wykonywać swoje czynności na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania. Rada nadzorcza Spółki, w której wnioskodawca jest prezesem zarządu, podjęła czynności zmierzające do zmiany umowy. W wyniku tych czynności została rozwiązana za porozumieniem stron umowa o pracę i została zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania. Zdarzenie, co do którego wnioskodawca zadaje pytanie, dotyczy opodatkowania tej umowy w zakresie podatku od towarów i usług. Zdaniem wnioskodawcy usługi świadczone na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług zarządzania, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie jest bowiem płatnikiem/podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu świadczenia usług określonych w umowie. Zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania jest bowiem umową taką, jak kontrakt menadżerski (umowa zlecenia). Tym bardziej, że nie jest ona zawarta w ramach działalności gospodarczej, gdyż wnioskodawca nie jest przedsiębiorcą i nie jest wpisany do CEiDG. Zawarty kontrakt nie daje zatem podstaw do zakwalifikowania świadczonych usług jako samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą. Zawarta umowa jest umową cywilnoprawną, mającą za przedmiot świadczenie usług. Jest to umowa starannego działania z elementami umowy rezultatu. Zarządzający ponosi odpowiedzialność za dołożenie należytej staranności w zarządzaniu spółką. Odpowiedzialność ta obejmuje zarówno odpowiedzialność względem samej spółki, jak i względem osób trzecich. Odpowiedzialności tej w zakresie w jakim wynika ona z bezwzględnie obowiązujących norm prawnych, nie można ograniczyć ani wyłączyć. Należy jednak zauważyć, że w przypadku członków zarządu spółek kapitałowych odpowiedzialność ta jest uzależniona od odpowiedzialności z tytułu pełnienia funkcji w organach wykonawczych spółki, gdyż członka zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza. Ponieważ zarząd działa jako organ osoby prawnej, a nie podmiot od niej niezależny za działania członków zarządu wobec osób trzecich odpowiedzialność ponosi spółka. Natomiast członek zarządu odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną z jego winy (art. 483 § 1 k.s.h.). Dlatego też podpisana z wnioskodawcą umowa o świadczenie usług zarządzania zobowiązuje do zawarcia ubezpieczenia, które ma na celu ochronę spółki przed szkodami wyrządzonymi przez uchybienia zarządzających, a także innych osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji mających wpływ na sytuację ekonomiczno-finansową spółki (także rady nadzorczej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00