Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. II SA/Po 547/17
Zagospodarowanie przestrzenne; Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2017 r. sprawy ze skargi B. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 kwietnia 2017 r. Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy W. z dnia [...] 2016 r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 500,- (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej również: Kolegium; organ II instancji; organ odwoławczy) decyzją z dnia [...] kwietnia 2017 r. znak [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy W. (dalej również: Burmistrz; organ I instancji; organ) z dnia [...] 2016 r. znak [...] wydaną w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
Decyzje te zostały wydane w następującym stanie sprawy.
Decyzją z dnia 5 grudnia 2012 r. Burmistrz Miasta i Gminy W. ustalił dla A. G., prowadzącego działalność pod nazwą [...] A. G., warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku będącego w trakcie realizacji, tj. z budynku handlowo-usługowo-hotelowego na budynek handlowo-usługowo-mieszkalny, na działkach nr ewid. [...], [...], [...], obręb [...].
W uzasadnieniu tej decyzji Burmistrz, powołując się na art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r., poz. 647, z późn. zm. - dalej: u.p.z.p.; ustawa planistyczna) wyjaśnił, że w wyniku sporządzonej analizy funkcji oraz cech zagospodarowania terenu zaszły warunki do ustalenia warunków zabudowy dla przedmiotowej działki.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu sprawy w wyniku wniesienia odwołania przez B. A. (dalej również: zainteresowany; skarżący), decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy, podzielając stanowisko organu I instancji co do samego rozstrzygnięcia uzasadnionego przedmiotem postępowania oraz stanem faktycznym i prawnym sprawy, jednakże z zastrzeżeniem uznania za słuszne zarzutów odwołania. Kolegium, stosując w przedmiotowej sprawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) zgodziło się z prawidłowością samego rozstrzygnięcia zawartego w decyzji organu I instancji, stwierdziło zarazem, że decyzja ta nie zawiera prawidłowego uzasadnienia faktycznego i prawnego.