Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. IV SA/Po 821/17

Prawo miejscowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Busz Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak (spr.) WSA Józef Maleszewski Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2017 r. sprawy ze skargi R. R. na uchwałę Sejmiku Województwa z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podziału południowej części Województwa W. na obwody łowieckie 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w zakresie dotyczącym obwodu łowieckiego nr [...] "D. - S." w części obejmującej nieruchomości stanowiące własność skarżącego R. R. tj. działki rolne położone w Gminie D., powiat krotoszyński, zapisane w księgach wieczystych pod nr: [...], [...], [...] - po odłączeniu z KW nr [...], prowadzonych przez Sąd Rejonowy w P.; 2. w pozostałym zakresie skargę oddala; 3. zasądza od Sejmiku Województwa na rzecz skarżącego R. R. kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Sygn. akt IV SA/Po [...]

Uzasadnienie

Pismem z dnia 21 lipca 2017 r. R. R. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na uchwałę Sejmiku Województwa z dnia 27 stycznia 2014 r. Nr [...] w sprawie podziału południowej części Województwa W.: powiatów jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, pleszewskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego na obwody łowieckie, w części dotyczącej obwodu łowieckiego nr [...] określonego w załączniku do tej uchwały. Skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały i zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi skarżący wyjaśnił w pierwszej kolejności, że w dniu 01 czerwca 2017 r. wniósł do Sejmiku wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Do dnia złożenia skargi Sejmik nie ustosunkował się do tego wezwania. Dalej Skarżący wskazał, że 27 stycznia 2014 r. Sejmik Województwa podjął uchwałę w sprawie podziału województwa na obwody łowieckie (uchwała nr [...]). Za pomocą tego aktu prawa miejscowego utworzono między innymi obwód nr [...] administrowany przez K. Ł. Bażant w D.. Na terenie tego obwodu, w miejscowości D. (gmina D.) znajduje się działka rolna, numery ksiąg wieczystych [...], [...], [...], których właścicielem jest Skarżący. Podstawą prawną podjęcia przedmiotowej uchwały był art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie, który w dniu 22 stycznia 2016 r, utracił moc obowiązującą w związku z wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2014 r. W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność art. 27 ust. 1 ustawy - prawo łowieckie z art. 64 ust. 1 i ust. 3 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP polegającą na upoważnieniu do objęcia reżimem obwodu łowieckiego nieruchomości bez zapewnienia jej właścicielowi odpowiednich środków ochrony praw w sytuacji sprzeciwu wobec wykorzystywania należącej do niego nieruchomości na cele związane z organizacją i prowadzeniem polowań na zwierzęta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00