Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. I SA/Łd 774/17

Podatek od nieruchomości; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Protokolant: St. sekretarz sądowy Agnieszka Kerszner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki z o. o. z siedzibą w W. na interpretację Wójta Gminy W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Wójt Gminy W. indywidualną interpretacją prawa podatkowego z [...] kwietnia 2017 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku A sp. z o.o. z siedzibą w W., w przedmiocie podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowej, uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu organ wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji wskazano, że jej przedmiotem jest art. 2 ust. 1 pkt 3 oraz art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r., poz. 716, ze zm., dalej: u.p.o.l.) w związku z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 290; dalej: u.p.b.) w zakresie podstawy opodatkowania elektrowni wiatrowych od 1 stycznia 2017 r.

Spółka wyjaśniła, że prowadzi na terenie gminy działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, wykorzystując jedną farmę wiatrową złożoną z czterech elektrowni wiatrowych. Każda z elektrowni składa się z trzech podstawowych części: 1) żelbetowego fundamentu; 2) wieży, to jest: stalowego masztu rurowego przymocowanego do fundamentu; 3) przytwierdzonej do wieży gondoli - ruchomej części elektrowni wiatrowej, w której znajdują się takie części jak: wirnik, generator, zespół napędowy turbiny, a także system sterujący, czyli elementy techniczno-elektroniczne elektrowni. Gondola jest częścią wymienną, co ma ten skutek, iż w przypadku uszkodzenia możliwa jest jej wymiana, bez szkody dla wieży oraz fundamentu, a zatem jest konstrukcyjnie odrębna od wieży i fundamentu. Wnioskodawca podkreślił, że gondole stanowią odrębny przedmiot obrotu, a także mogą stanowić samodzielny przedmiot zastawu. W skład farmy wiatrowej wchodzi również infrastruktura towarzysząca w postaci dróg dojazdowych i placów manewrowych, z wyłączeniem dróg gminnych. Wnioskodawca w deklaracji na podatek od nieruchomości za 2017 r. zadeklarował do opodatkowania poszczególne elementy infrastruktury towarzyszącej oraz elementy elektrowni wiatrowych w postaci fundamentów oraz wież posadowionych na tych fundamentach, natomiast pominął techniczno-elektryczne części elektrowni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00