Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 października 2017 r., sygn. I SA/Łd 626/17

Interpretacje podatkowe; Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: Specjalista Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2017 r. sprawy ze skargi Towarzystwa A Spółki jawnej z siedzibą w D. na indywidualną interpretację Burmistrza Miasta i Gminy D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta i Gminy D. w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości, stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy - Towarzystwa Finansowo-Kapitałowego A spółki jawnej w D. jest nieprawidłowe.

Z akt sprawy wynika, że 6 grudnia 2016 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie podstawy opodatkowania tym podatkiem, od dnia 1 stycznia 2017 r., elektrowni wiatrowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze energii odnawialnej, polegającą na realizacji projektów parków wiatrowych na terenie Polski od fazy deweloperskiej poprzez ich budowę, uruchomienie i eksploatację. Wnioskodawca jest właścicielem farmy wiatrowej składającej się z 2 elektrowni wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej, zaś sama farma posadowiona jest na gruncie dzierżawionym przez spółkę. Każda z turbin składa się z żelbetowego fundamentu, wieży (masztu) oraz gondoli. Do gondoli każdej z turbin przymocowany jest wirnik z łopatami (rotor) oraz urządzenia pomiarowe. Gondola stanowi ruchomą część turbiny, w którym znajdują się elementy techniczno-elektroniczne. Znajdują się w niej elementy takie jak: wirnik, łożysko, wał wirnika, przekładnia, łożysko przekładni, hamulec, sprzęgło generator wraz z chłodnicą, skrzynia biegów, komputer sterujący, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania. Gondola przymocowana jest do wieży za pomocą serwomechanizmu kierunkowania elektrowni, który połączony z podpiaściem steruje ruchem obrotowym gondoli. Gondola jest elementem wymienialnym każdej z turbin co oznacza, że w przypadku uszkodzenia któregokolwiek elementu techniczno-elektronicznego znajdującego się w gondoli, który uniemożliwia jej funkcjonowanie, może ona zostać wymieniona na inną, nie uszkadzając konstrukcyjnie pozostałej części turbiny tj. wieży i fundamentu na którym wieża jest posadowiona. Wieża stanowi element konstrukcyjnie odrębny od gondoli. Gondolę, bez uszczerbku dla turbiny, można wymienić na inną, a nawet wymontować i zastąpić innym urządzeniem prądotwórczym. Gondola stanowi przy tym, jako ruchomość, odrębny przedmiot obrotu czy też zastawu. Wnioskodawca wskazał że wieża jest betonowo-stalowym elementem konstrukcji turbiny, którego zadaniem jest podtrzymywanie gondoli oraz układu wirnika na odpowiedniej wysokości nad poziomem gruntu, w celu lepszego wykorzystania wiatru, a ponadto w wieży znajduje się drabina i winda, która umożliwia obsłudze dostęp do gondoli. Poszczególne elementy turbiny (gondola oraz maszt i fundament) zostały ujęte odrębnie w ewidencji środków trwałych wnioskodawcy, a na infrastrukturę towarzyszącą składają się m.in. stacja rozdzielniczo-pomiarowa z linią SN oraz drogi dojazdowe do turbin i place manewrowe. W deklaracji dotyczącej podatku od nieruchomości za 2016 r. złożonej organowi wnioskodawca podał do opodatkowania m.in. niektóre elementy wyżej opisanej infrastruktury towarzyszącej natomiast w zakresie turbin, wnioskodawca wykazał do opodatkowania m.in. niektóre części każdej z turbin, tj. wieżę wraz z fundamentem, na którym wieża jest posadowiona. Pozostałej części tj. części techniczno-elektronicznej każdej z turbin tj. gondoli, rotora, serwomechanizmu kierunkowania elektrowni oraz urządzeń pomiarowych przymocowanych do gondoli, spółka nie wykazywała do opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00