Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 września 2017 r., sygn. I SA/Po 500/17

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant: sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2017 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Burmistrza Gminy [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu [...] r. X. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej jako: "wnioskodawczyni", "spółka" lub "skarżąca") wystąpiła do Burmistrza Gminy A. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od nieruchomości w zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowej.

Przedstawiając we wniosku stan faktyczny spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą w sektorze energii odnawialnej, polegającą na realizacji projektów parków wiatrowych na terenie Polski, od fazy deweloperskiej poprzez ich budowę, uruchomienie i eksploatację. Jest właścicielem farmy wiatrowej położonej na terytorium gminy A., składającej się z dwóch elektrowni wiatrowych (dalej jako: "turbiny") oraz infrastruktury towarzyszącej (łącznie dalej jako "farma wiatrowa"). Farma posadowiona jest na gruncie dzierżawionym przez spółkę. Każda z turbin składa się z żelbetowego fundamentu, wieży (inaczej masztu) oraz gondoli. Do gondoli każdej z turbin przymocowany jest wirnik z łopatami (zwany rotorem) oraz urządzenia pomiarowe. Gondola stanowi ruchomą cześć turbiny, będącą miejscem, w którym znajdują się elementy techniczno-elektroniczne turbiny. Jest przymocowana do wieży na tzw. serwomechanizmie kierunkowania elektrowni, który, połączony z podpiaściem steruje jej ruchem obrotowym. Gondola jest elementem (urządzeniem) wymienialnym każdej z turbin. Stanowi, jako ruchomość, odrębny przedmiot obrotu czy też zastawu. Z kolei wieża jest stalowym elementem konstrukcji turbiny, którego zadaniem jest podtrzymywanie gondoli oraz układu wirnika na odpowiedniej wysokości nad poziomem gruntu, w celu lepszego wykorzystania wiatru. W wieży znajduje się drabina i winda, która umożliwia dostęp do gondoli osobom obsługującym turbinę. Poszczególne elementy turbiny (tj. gondola, maszt, fundament) ujęto także odrębnie w ewidencji środków trwałych spółki. Ponadto wnioskodawczyni wskazała, że na infrastrukturę towarzyszącą składają się m.in.: linie rozdzielcze; światłowody linii rozdzielczych; SCADA; budynek rozdzielni; drogi dojazdowe do każdej z turbin; droga gminna wraz ze zjazdem na drogę powiatową; platformy oraz platformy tymczasowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00