Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. II SA/Kr 955/17

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Nawara - Dubiel Sędziowie : WSA Jacek Bursa (spr.) WSA Mariusz Kotulski Protokolant: Maksymilian Krzanowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2017 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia 19 kwietnia 2017 r. znak [...] Burmistrz Miasta i Gminy Z. ustalił warunki zabudowy, na wniosek M. K., na rozbudowę i przebudowę budynku mieszkaniowo-handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą - na działce nr [...] w miejscowości Z..

Decyzja wydana została po tym jak Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 12 października 2016 r. sygn. akt: [...] uchyliło decyzję organu l instancji z dnia 18 sierpnia 2016 r. znak [...] i przekazało sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia. Powodem uchylenia decyzji była konieczność uzupełnienia sporządzonej w sprawie analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu.

W odwołaniu od powyższej decyzji A. M. wskazał, że inwestycja jest niezgodna z istniejącymi przepisami budowlanymi, podtrzymując także zastrzeżenia z odwołania złożonego względem poprzednio wydanej decyzji tj. uniemożliwienia odprowadzenia wód opadowych, zacienienia nieruchomości sąsiedniej, niewłaściwie określonego wskaźnika zabudowy nieruchomości.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 8 czerwca 2017 r. znak: [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, art. 59 ust. 1 i art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r. poz. 778), dalej u.p.z.p., utrzymało decyzję organu I instancji w mocy.

W uzasadnieniu wskazano w zakresie spełnienia wymogów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r. Nr 164 poz. 1588), iż w sporządzonej w sprawie analizie funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu wskazano - w zakresie kontynuacji funkcji, że sąsiednią zabudowę stanowią: "rynek miejski, istniejący zespół zabudowy usługowej, mieszkaniowej wielo- i jednorodzinnej, drogi publiczne - funkcje poszczególnych obiektów określono w tabeli pn. "wyliczenie do Analizy funkcji Z. dz. nr [...]" oraz funkcje terenów w Analizie część II - Część graficzna; kontynuacja gabarytów i form architektonicznych: zabudowa działek zlokalizowanych w obszarze analizowanym pozwala na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie • kontynuacji parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu; projektowana inwestycja to rozbudowa i przebudowa budynku mieszkalno-handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą i miejscami parkingowymi - na działce nr [...] w miejscowości Z.". Z części graficznej analizy wynika, że w obszarze analizowanym występuje głównie zabudowa mieszkaniowa oraz usługowa. Inwestycja polegająca na rozbudowie i przebudowie budynku mieszkalno-handlowo-usługowego stanowi zatem kontynuację funkcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00