Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. II SA/Gl 922/17
Administracyjne postępowanie; Drogi publiczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Protokolant specjalista Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2017 r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Starosta [...], działając na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Z. w oparciu o przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 687), dalej "specustawa drogowa", orzekł o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: "Budowa drogi na odcinku od ulicy [...] do ulicy [...] w Z.".
Od powyższej decyzji odwołanie wniósł skarżący W. W., wskazując, że nie został uznany za stronę postępowania, pomimo że jest właścicielem nieruchomości o numerze ewidencyjnym 1, która to nieruchomość została objęta ww decyzją Starosty [...]. Na dowód twierdzeń przedstawił kserokopię aktów notarialnych z roku [...] oraz z roku [...], a nadto postanowienia Sądu Rejonowego w M. z dnia [...] r. (sygn. akt [...]).
Wojewoda [...] wezwał skarżącego pismem z dnia [...] r. do dostarczenia oryginałów dokumentów lub ich urzędowo poświadczonych kopii, z których wynikałoby, że posiada tytuł prawny do nieruchomości o numerze ewidencyjnym 1, objętej postępowaniem organu I instancji, zakończonym wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
W odpowiedzi skarżący wraz z pismem z dnia [...] r. przesłał: akt notarialny z dnia [...] r., akt notarialny z dnia [...] r., akt notarialny z dnia [...] r., akt notarialny (umowa darowizny) z dnia [...] r., postanowienie Sądu Rejonowego z dnia [...] r. o zniesieniu współwłasności nieruchomości 2 i przyznaniu jej na wyłączność W. W. W treści pisma skarżący dowodził, że działka o nr 1 w Z. pierwotnie stanowiła część działki oznaczonej nr ewidencyjnym 2, której również jest właścicielem. Wyodrębnienie geodezyjne obecnie działki 1 jest wynikiem działań władz w latach sześćdziesiątych XX-tego wieku. Zdaniem skarżącego dołączone przez niego dokumenty stanowią dowód, że działka nr 1 historycznie stanowi część działki 2. Fakt, że prawomocnym postanowieniem z dnia [...] r. Sąd Rejonowy w M. Wydział I Cywilny oddalił wniosek Gminy Z. o zasiedzenie działki 1 potwierdza prawo skarżącego do tej działki.