Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 października 2017 r., sygn. I SA/Ol 646/17

Podatek od nieruchomości; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski, sędzia WSA Przemysław Krzykowski, Protokolant stażysta Karolina Arkita, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2017r. w Olsztynie sprawy ze skargi Spółki A. na interpretację indywidualną Burmistrza z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

B Sp. z o.o. Sp. k. (dalej jako "skarżąca, "spółka", "wnioskodawca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na interpretację indywidualną Burmistrza z dnia "[...]" w przedmiocie podatku od nieruchomości.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 9 lutego 2017r. spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie ustalenia czy w opisanej w tym wniosku sytuacji, ze względu na brak uprawnienia po stronie spółki Wnioskodawcy do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od budowli i zaliczania ich do kosztów podatkowych podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest wartość rynkowa budowli.

We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, że wspólnikami wnioskodawcy, są osoby fizyczne oraz osoby prawne, a spółka prowadzi działalność w zakresie pozyskiwania energii odnawialnych. Wnioskodawca podał, iż jest właścicielem budowli w rozumieniu art. 1a ust. 11 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. DZ.U. z 2016 r. poz. 716 ze zm. - dalej jako u.p.o.l. , które wykorzystuje na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca prowadzący działalność w formie spółki komandytowej nie jest podatnikiem podatku dochodowego, są nimi wspólnicy, podlegający opodatkowaniu stosownie do swego statusu jako osoby prawne bądź fizyczne. Ze względu na brak podmiotowości w zakresie podatku dochodowego spółka komandytowa nie ma prawnego obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych dla potrzeb podatku dochodowego, nie jest również uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowych budowli i zaliczania tych odpisów do kosztów podatkowych. Odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów podatkowych przez poszczególnych wspólników spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00