Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 października 2017 r., sygn. II SA/Ol 634/17

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2017 r. sprawy ze skargi Z.L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" r. Naczelnik Urzędu Celnego, na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 471, dalej jako: "u.g.h."), wymierzył Z. L. (dalej jako: "skarżący") karę pieniężną w wysokości 24.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach: Daytona Gold nr "[...]" i Apex Multi Magic nr "[...]", poza kasynem gry, tj. w lokalu "[...]" przy ul. "[...]".

W uzasadnieniu podano, że obecność wskazanych automatów w powyższym lokalu stwierdzona została w dniu 26 lutego 2013 r., podczas wykonywania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy celnych. W celu ustalenia zasad działania automatów dokonano ich oględzin oraz przeprowadzono eksperyment procesowy, polegający na doświadczalnym odtworzeniu przebiegu dostępnych na nich gier. Do materiału zgromadzonego w niniejszej sprawie została włączone opinie biegłego sądowego z dnia 10 czerwca 2013r. dotycząca automatu Dayton Gold nr "[...]" i z dnia 22 lipca 2013 dotycząca wskazanego automatu nr "[...]". Biegły wskazał, że gry realizowane na przedmiotowych automatach mają charakter komercyjny (wymagają wniesienia opłaty, rozliczenia wygranych możliwe są poza automatem, przy użyciu klucza serwisowego kasowane są punkty zdobyte w grze, umożliwiają grę za punkty zdobyte w poprzednich grach), są grami losowymi - o ich wyniku decyduje algorytm gry, nie gracz. Przesłuchany świadek potwierdził, że wygrana na automacie została mu wypłacona przez pracownika Baru. W świetle zgromadzonego materiału dowodowego organ uznał, iż automaty do gier będące przedmiotem postępowania - wyczerpują dyspozycję art. 2 ust. 3-5 u.g.h. Organ I instancji ustalił, na podstawie zeznań świadków, pisma strony z dnia 12 kwietnia 2013r. i umowy podnajmu powierzchni lokalu, że użytkownikiem lokalu i dysponentem automatów był skarżący. Organ przyjął, że skarżący urządzał gry na ujawnionych w lokalu automatach poza kasynem gry, bez koncesji oraz bez rejestracji automatów, tj. z pominięciem wymogów, o których mowa w art. 6 ust. 1 i art. 23a ust. 1 u.g.h. Okoliczności te zaś, zdaniem organu I instancji, w pełni zasadnym czyniły wymierzenie kary pieniężnej, o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 u.g.h. Organ I instancji przedstawił także swoje stanowisko na temat obowiązywania powołanych przepisów u.g.h. Wskazał w tym względzie na uchwałę NSA z dnia 16 maja 2016 r., sygn. II GPS 1/16.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00