Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 września 2016 r., sygn. III SA/Łd 711/15
Dnia 27 września 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Sędzia NSA Irena Krzemieniewska (spr.) Protokolant specjalista Aneta Brzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2016 roku sprawy ze skargi "A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością" Spółki komandytowej z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Ł. na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012r., poz. 749 ze zm.), dalej O.p. oraz art. 8 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540 ze zm.), dalej u.g.h., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia Ax. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółce komandytowej z siedzibą w S. kary pieniężnej w wysokości 12 000 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
W dniu 23 listopada 2012r., funkcjonariusze Urzędu Celnego w P. przeprowadzili w lokalu Bar Bx. w Z., przy ul. A. 100 kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych. W toku kontroli stwierdzono, że w przedmiotowym lokalu znajdowało się na urządzenie o nazwie Easy Tele Bankomat o nr [...] podłączone do sieci, o wyglądzie zewnętrznym i budowie identycznej, jak automaty do gier o niskich wygranych. Urządzenie nie posiadało oznaczeń z numerem poświadczenia rejestracji i zezwolenia na urządzanie gier. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu polegającego na odtworzeniu gry ustalono, że w grach na przedmiotowym urządzeniu występuje element losowości, ponieważ utworzona kombinacja symboli po zatrzymaniu obracających się bębnów nie jest uzależniona od psychomotorycznych zdolności grającego lecz od ich przypadkowego ułożenia podczas gry, gracz nie miał wpływu na liczbę punktów uzyskanych podczas gry. Za wygraną o charakterze rzeczowym w postaci punktów gracz mógł kontynuować grę bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, przejść do innej gry i kontynuować grę bez wpłaty środków pieniężnych lub zamienić punkty na wygraną pieniężną i wypłacić środki z urządzenia. Ponadto w toku kontroli przesłuchano w charakterze świadka M.K. - barmankę, która zeznała, że do jej obowiązków należało m.in. włączanie i wyłączanie urządzenia, a urządzenie wypłacało wygrane pieniężne grającym.