Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 października 2017 r., sygn. I SA/Kr 812/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas Sędzia: WSA Paweł Dąbek (spr.) Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2017 r. sprawy ze skargi O. E. "D. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 6 czerwca 2017 r. Nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące marzec, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień 2011 r. oraz styczeń, luty, grudzień 2012 r. - skargę oddala -

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia 6 czerwca 2017r. Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm. - dalej: O.p.) utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego K. z dnia 8 lipca 2016r. w przedmiocie określenia E. O. (dalej: skarżąca) - prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą "D. " zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od marca do października 2011r. i grudzień 2011r. oraz styczeń i luty 2012r., jak również czerwiec, lipiec i grudzień 2012r.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji w pierwszej kolejności zostało stwierdzone, że w sprawie zobowiązań podatkowych za miesiące od marca do października 2011r., nie doszło do przedawnienia zobowiązań podatkowych. W sprawie wszczęto bowiem postanowieniem z dnia 23 sierpnia 2016r. nr [...], postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowego o czym skarżąca została poinformowana. W związku z powyższym, bieg terminu przedawnienia został zawieszony na podstawie art. 70 § 6 pkt 1 O.p.

Następnie organ odwoławczy stwierdził, że w rozliczeniach za miesiące objęte postępowaniem, skarżąca ujęła kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur mających potwierdzać nabycie usług budowlanych od M. M.. Tymczasem jak ustalono w postępowaniu prowadzonym w stosunku do M. M., prowadzona przez niego w okresie 2 stycznia 2008r. do 30 września 2012r. działalność - co wykazano w wydanych w stosunku do niego decyzjach za te okresy- była fikcyjna, a wystawione faktury nie potwierdzają rzeczywiście wykonanych przez jego firmę robót budowlanych, na co wskazywały ustalone okoliczności. M. M. nie miał zaplecza technicznego niezbędnego do wykonywania prac budowlanych w zakresie rzekomo wykonywanym (np. nie dysponował rusztowaniami ani samochodami do ich przewozu). Nie zatrudniał w firmie żadnych pracowników. W oświadczeniu złożonym na piśmie w dniu 10 grudnia 2012r. - czyli po niedługim czasie lub w czasie w którym miał wykonywać roboty na rzecz skarżącej - oświadczył m.in., że nie pamięta prac wykonywanych w 2011/2012r oraz że nie pamięta na jakich obiektach pracował. Odnośnie faktur wystawianych przez jego firmę oświadczył, że faktury wystawiali odbiorcy, a on je podpisywał. Nie prowadził ewidencji przychodów, gdyż jak oświadczył "nie było czasu". Rzekomo świadczył usługi budowlane podwykonawcze w sytuacji, gdy wykonawca nie uzyskał zgody inwestora na zatrudnianie podwykonawcy. Rzekomo wykonywał prace budowlane na kilku budowach w tych samych okresach czasu (organ wskazał na przykładowo wystawione faktury w grudniu 2011r., które obejmowały prace wykonane na rzecz skarżącej i innego podmiotu w tym dwie faktury mające dokumentować różne zdarzenia wystawione zostały w jednym dniu i mają ten sam numer). Wartość usług wskazanych na fakturach wystawionych przez M. M. na rzecz kontrahentów - w tym na rzecz skarżącej - tytułem usług budowlanych, przekracza możliwości wykonania ich przez niego, nie było bowiem możliwe ich samodzielne wykonanie w tym samym czasie, na różnych budowach, na rzecz różnych podmiotów, wobec braku pracowników, podwykonawców i sprzętu. Wszystkie wynagrodzenia za roboty M. M. otrzymywał w gotówce, tak od skarżącej jak od innych zleceniodawców i nie rejestrował wpłat. Ponadto nie składał deklaracji VAT-7 za poszczególne okresy rozliczeniowe w latach 2011 - 2012, które to dokumenty winny poświadczać fakt wykonywania działalności gospodarczej pod firmą zarejestrowaną jako podatnik VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00