Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 października 2017 r., sygn. III SA/Gl 751/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Kandut (spr.), Sędzia WSA Adam Nita, Protokolant Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2017 r. sprawy ze skargi A. J. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, po rozpatrzeniu wniosku A. J. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek gruntu - uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego podał, że [...] r. sprzedał trzy działki gruntu, a także 3/7 udziału w działce gruntu stanowiącej drogę dojazdową (łączna kwota transakcji: [...] zł). Wnioskodawca za podobną kwotę zamierza sprzedać trzy kolejne działki gruntu oraz udział w drodze dojazdowej. W związku z tym zadał pytanie: czy powyższa sprzedaż działek gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Pytający zaznaczył, że całą kwotę ze sprzedaży już dokonanej oraz planowanej zamierza przeznaczyć na częściową spłatę kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich na budowę domu w którym mieszka dodając, oraz że suma kredytów jest wyższa niż suma wartości wszystkich działek które sprzedał i planuje sprzedać.

Na wezwanie organu pismem z [...] r. pytający uzupełnił wniosek dodając, że nie był podatnikiem podatku od towarów i usług. Właścicielem zbywanych nieruchomości został [...] r. na podstawie umowy kupna-sprzedaży dokonanej w ramach przekazania gospodarstwa rolnego za emeryturę rolniczą. Grunty nie były przez wnioskodawcę wykorzystywane do działalności gospodarczej. Wprawdzie w pierwszych trzech latach po nabyciu usiłował prowadzić na tych gruntach uprawy rolne, jednak przedsięwzięcie to okazało się deficytowe. Z tego względu w latach [...] -[...] wydzierżawił nieruchomość rolną na okres 5 lat (umowa dzierżawy nie była przedłużana) w zamian za czynsz dzierżawny opłacony w naturze (podatek rolny płacił w tym okresie dzierżawca). Żadnej innej działalności (gospodarczej, rolniczej) wnioskodawca na tych działkach nie prowadził, w tym działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00