Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 października 2017 r., sygn. III SA/Gl 770/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Kandut (spr.), Sędzia WSA Adam Nita, Protokolant Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2017 r. sprawy ze skargi G.G. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z [...] r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, po rozpatrzeniu wniosku Gminy G. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej korekty nieodliczonego podatku od towarów i usług za lata 2012 - 2015 w oparciu o proporcję ustaloną na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej zwana w skrócie: ustawa VAT) - uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego podał, że Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wykonuje zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. Część działań wykonuje:

1. na podstawie umów cywilnoprawnych i traktuje je jako podlegające regulacjom VAT. W ramach tych czynności Gmina uzyskiwała m.in. przychody z czynszu najmu, sprzedaży działek, opłat cmentarnych, sprzedaży drewna;

2. jako czynności opodatkowane lecz korzystające ze zwolnienia z podatku VAT. W ramach tych czynności Gmina uzyskiwała m.in. przychody z dzierżawy gruntów na cele rolnicze, wynajmu lokali mieszkalnych.

Powyższe czynności, jak wskazał wnioskodawca, podlegają rozliczeniu w deklaracji VAT, natomiast naliczony podatek jest podatkiem należnym. W związku z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT Gmina korzystała w okresie do 31 grudnia 2015 r., z prawa odliczenia podatku naliczonego stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy VAT. Gmina wyodrębniała przy tym wydatki związane z czynnościami zwolnionymi z VAT oraz niepodlegającymi ustawie VAT i nie dokonywała odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00