Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 października 2017 r., sygn. III SA/Gd 555/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska (spr.) Sędzia WSA Felicja Kajut Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2017 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie uznania za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 12 maja 2017 r. sygn. akt [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze [...] - po rozpoznaniu odwołania B. K. - utrzymało w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., wydaną z upoważnienia Wójta Gminy S., z dnia 27 stycznia 2017 r. nr [...] o uznaniu B. K. za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
Jako podstawę wydanych w sprawie decyzji wskazano art. 5 ust. 3 pkt 1 i ust. 3 a ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. 2017, poz. 489 ze zm.)
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że do organu I instancji wpłynął wniosek organu właściwego wierzyciela o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Pomimo odebrania przez B. K. wezwania do stawienia się celem przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego oraz złożenia oświadczenia majątkowego, dłużnik nie stawił się w siedzibie organu. Zgodnie z art. 5 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy okoliczności te są wystarczające dla uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, chyba, że, jak stanowi art. 5 ust. 3 a, dłużnik przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu z zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50 % kwoty bieżąco ustalonych alimentów. Kolegium podkreśliło, że przepis ten stanowi przesłankę negatywną, której ewentualne wystąpienie uniemożliwia organowi wydanie decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Spełnienie obowiązku alimentacyjnego musi być dokonywane w odpowiedniej kwocie w każdym miesiącu po kolei - bez żadnej przerwy w tym 6 miesięcznym okresie. Na postawie zebranego w sprawie materiału dowodowego organy uznały, że przesłanka ta nie została spełniona, wobec czego wydanie decyzji o uznaniu B. K. za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych było w ocenie organów prawidłowe.