Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 marca 2014 r., sygn. III SA/Gd 1022/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Orłowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędzia WSA Felicja Kajut, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2014 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 14 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie uznania za osobę uchylającą się od zobowiązań alimentacyjnych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia 17 września 2012 r. nr [...].
Uzasadnienie
Z przedstawionych sądowi akt sprawy wynika, co następuje:
w dniu 17 września 2012 r. Prezydent Miasta wydał decyzję o uznaniu K. S. za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
Jako podstawę wydania decyzji wskazano m.in. art. 5 ust. 3,3a,3b i art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. 2009 Nr 1, poz. 7 ze zm., dalej jako "ustawa")
W uzasadnieniu przytoczono treść art. 5 ust. 3 ustawy, który określa przesłanki wszczęcia postępowania w celu uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych oraz wskazano, że MOPS w S. na mocy decyzji z dnia 5 października 2011 r. przyznał dzieciom K. S.: P., P. i D. S. świadczenie z funduszu alimentacyjnego w łącznej kwocie 600 zł, którą następnie zmieniono w części dotyczącej wysokości świadczenia i przyznano je w łącznej kwocie 1500 zł. W ocenie organu w sprawie nie wystąpiła przesłanka z art. 5 ust. 3 a ustawy, ponieważ zaświadczenie Komornika Sądowego w S. potwierdza, że K. S. nie wywiązywała się z obowiązku alimentacyjnego w kwocie nie niższej niż 50 % kwoty bieżąco ustalonych alimentów w każdym miesiącu przez okres ostatnich 6 miesięcy.(w uzasadnieniu decyzji tytułowano K. S. jako "Pan").