Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 września 2017 r., sygn. I SA/Po 1519/16
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 września 2017 r. sprawy ze skargi H. J. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów [...] z dnia [...] [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 01 lipca 2016 r., H. J. (dalej zwana również skarżącą lub wnioskodawczynią) zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono opis stanu faktycznego zgodnie z którym, dnia 15 marca 1978 r., mąż skarżącej - B. J. zakupił z majątku dorobkowego z wnioskodawczynią działkę letniskową w [...] przy ul. [...]. Zakupiony grunt stał się własnością małżonków. Kilka lat później mąż skarżącej wybudował na przedmiotowej działce dom letniskowy, który również powstał z majątku dorobkowego wnioskodawczyni oraz jej męża i był ich współwłasnością. Przez wiele lat małżonkowie wspólnie użytkowali dom letniskowy. Dnia 21 lipca 2012 r., zmarł mąż skarżącej ustanawiając ją w testamencie jedynym spadkobiercą. Z powodu wystąpienia córki wnioskodawczyni o zapłatę zachowku po zmarłym ojcu, skarżąca zmuszona została do sprzedaży w/w domu wraz z gruntem, wcześniej niż 5 lat od przejęcia udziału we współwłasności po zmarłym mężu. Z informacji uzyskanych w Urzędzie Skarbowym [...] o zmianie w interpretacji prawa na skutek zapadłych wyroków sądowych skarżąca dowiedziała się, że w sytuacji przejęcia nieruchomości po mężu, który ze spadkobiercą byli współwłaścicielami nieruchomości dłużej niż 5 lat, nie ma konieczności zgłaszania sprzedaży urzędowi skarbowemu PIT-em 39 lub pismem. Tak też postąpiono występując zarazem do Urzędu o pisemną informację o braku konieczności powiadamiania go o sprzedaży nieruchomości. W odpowiedzi skarżąca otrzymała informację o konieczności złożenia formularza ORD-IN, co też uczyniono. Skarżąca nadmieniła, że ma 90 lat, jest kombatantem i inwalidą wojennym z powodu przebywania w czasie II wojny światowej w hitlerowskim obozie pracy na Majdanku koło L.. W tym kontekście zwrócono się z prośbą o wyrozumiałość z powodu podeszłego wieku wnioskodawczyni.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right