Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 29 września 2017 r., sygn. II SA/Op 120/17

Prawo pomocy

 

Starszy referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu Violetta Radecka po rozpoznaniu w dniu 29 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku S. G. o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie pełnomocnika z urzędu w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 24 stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego postanawia: odmówić przyznania prawa pomocy.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez S. G., jest decyzja Wojewody Opolskiego z dnia 24 stycznia 2017 r., nr [...], w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.

Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2017 r., tut. Sąd oddalił skargę S. G., a na skutek wniosku skarżącego, doręczony został mu odpis wyroku wraz z uzasadnieniem, od którego skarżący uiścił w dniu 30 kwietnia 2017 r. opłatę kancelaryjną w wysokości 100 zł (por. wyciąg bankowy - k:64 akt).

Pismem z dnia 22 czerwca 2017 r., skarżący złożył wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Wobec powyższego, stosownie do przepisu art. 252 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zgodnie z którym wniosek o przyznanie prawa pomocy składa się na urzędowym formularzu według ustalonego wzoru, przesłano skarżącemu przy piśmie z dnia 28 czerwca 2017 r., urzędowy formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz wezwano do wypełnienia i odesłania formularza w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania. Jednocześnie wezwano skarżącego, mając na względzie zasadę ekonomii procesowej i prawa strony do szybkiego rozpoznania jej sprawy, do złożenia dodatkowych wyjaśnień i złożenia stosownych dokumentów, a to do przedłożenia i udokumentowania miesięcznie ponoszonych kosztów utrzymania koniecznego mieszkania, a jeżeli w kosztach utrzymania partycypują osoby trzecie - zobowiązano do wskazania tych osób i wysokości ponoszonych przez nich wydatków. Zobowiązano także do przedłożenia specyfikacji ponoszonych kosztów utrzymania siebie i członków wspólnego gospodarstwa domowego oraz wyjaśnienia czy wnioskodawca korzysta z pomocy społecznej, bądź wsparcia osób trzecich, a jeżeli tak - do wykazania rodzaju i wysokości uzyskiwanej pomocy oraz do przedłożenia stosownych dokumentów to potwierdzających (tj. np. umowa darowizny). Zażądano od skarżącego przedłożenia wyciągów z posiadanych rachunków bankowych, za okres trzech ostatnich miesięcy, a także w przypadku ciążących na nim, bądź członkach jego gospodarstwa domowego zobowiązaniach - do ich udokumentowania, przez przedłożenie np. harmonogramów, kserokopii umów spłat kredytów, pożyczek, bądź wyciągów bankowych. Wezwanie co do udokumentowania dotyczyło także ciążących na skarżącym zajęciach komorniczych, egzekucyjnych, bądź toczących się w stosunku do niego - innych postępowań (upadłościowych, likwidacyjnych, układowych lub naprawczych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00