Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 września 2017 r., sygn. I SA/Ol 317/17

Ulgi podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski,, sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca), Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 27 września 2017r. sprawy ze skargi A. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej) z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Pismem z dnia 7 października 2016 r. A.O. wniósł do Naczelnika Urzędu Skarbowego o umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 r. w wysokości 37.430 zł. W uzasadnieniu wniosku wskazał na trudną sytuacją materialną i życiową. Podał m.in., że powstanie zaległości podatkowej wynikało z niewiedzy i może skutkować utratą jedynego składnika majątku, tj. mieszkania o powierzchni 29 m². Wyjaśnił, że ma 57 lat, posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i korzysta ze świadczeń z pomocy społecznej.

Decyzją z dnia "[...]" Naczelnik Urzędu Skarbowego odmówił udzielenia wnioskowanej ulgi, argumentując to rozstrzygnięcie tym, że wystąpiła przesłanka ważnego interesu podatnika, jednak nie wystąpiła przesłanka interesu publicznego, a ulg w spłacie zaległości podatkowych nie można traktować jako powszechnego środka pomocy.

W odwołaniu od powyższej decyzji strona zarzuciła, że organ I instancji, kierując się interesem publicznym, dąży do licytacji jej mieszkania. Podniosła, że powstanie zaległości podatkowej wynikało wyłącznie z nieznajomości obowiązującego prawa, a organ poinformował ją o powstaniu zadłużenia dopiero po upływie 5 lat, w sytuacji gdy środki finansowe uzyskane ze sprzedaży mieszkania zostały już przeznaczone na remont zakupionego mieszkania. Jak wyjaśniła, zbycie mieszkania nie było spowodowane chęcią osiągnięcia zysku, lecz koniecznością uregulowania zaległości czynszowych oraz przeprowadzenia remontu w zakupionym mieszkaniu. Wskazała też na trudną sytuację materialna i zdrowotną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00