Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 września 2017 r., sygn. II SA/Lu 170/17
Planowanie przestrzenne; Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędziowie NSA Maria Wieczorek-Zalewska, WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 września 2017 r. sprawy ze skargi Z. S. na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej działek o nr [...] i [...] oznaczonych symbolem [...] położonych w miejscowości [...]; II. zasądza od Rady Gminy na rzecz Z. S. 300 (trzysta) zł z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Sygn. akt II SA/Lu [...]
U Z A S A D N I E N I E
Rada Gminy w dniu [...] października 2011 r. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy U.. Akt ten został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego z dnia 31 stycznia 2012 r. pod poz. 654.
Pismem z dnia [...] października 2016 r. Z. S., powołując się na art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, wezwał Radę Gminy do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego ww. uchwałą, poprzez dokonanie zmiany przeznaczenia działek o numerach ewidencyjnych [...] i [...], położonych w miejscowości O. K., gmina U., które na mocy tej uchwały znalazły się w obszarze przeznaczonym pod obiekty produkcyjne, składy i magazyny (symbol 5P1), w obrębie którego wyłączona została możliwość zabudowy jakimikolwiek obiektami budowlanymi związanymi z budownictwem zagrodowym.
W uzasadnieniu wezwania Z. S. podniósł, że na wskazanych działkach (stanowiących jego własność) znajduje się budynek mieszkalny i budynki gospodarcze. Zmiana przeznaczenia tego terenu dokonana uchwałą z dnia [...] października 2011 r. - w ocenie wnoszącego wezwanie - bezzasadnie ogranicza go w wykonywaniu uprawnień właścicielskich, a ponadto koliduje ze stanem faktycznym, tj. z istniejącą zabudową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right