Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 września 2017 r., sygn. I SA/Kr 537/17

Egzekucyjne postępowanie

 

|Sygn. akt I SA/Kr 537/17 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 września 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek, WSA Urszula Zięba (spr.), Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym, w dniu 8 września 2017 r., sprawy ze skargi S. Sp.z o.o. sp.k.w K., na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, z dnia 16 marca 2017 r. Nr [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie umorzenia kosztów egzekucyjnych, , I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji,, II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postepowania w kwocie 100 zł ( sto złotych ).,

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego K. jako organ egzekucyjny prowadził postępowanie egzekucyjne do majątku zobowiązanego SLP W. sp. z o.o. sp. komandytowa w K. na podstawie własnych tytułów wykonawczych nr SM [...], nr SM [...], wystawionych na zaległość z tytułu podatku od towarów i usług za okres od października 2014r. do marca 2015r.

W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego, organ egzekucyjny dokonał szeregu czynności egzekucyjnych, m.in. zajęć rachunków bankowych oraz wierzytelności. Tytułem realizacji zajęcia wierzytelności z dnia 6 grudnia 2016r. z tytułu sprzedaży nieruchomości, należącej do zobowiązanej spółki, położonej na terenie gminy Ż., w dniu 14 grudnia 2016r., organ I instancji uzyskał kwotę, pozwalającą na uregulowanie zaległości podatkowych wraz z należnymi kosztami egzekucyjnymi, powstałymi w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym.

W dniu 13 stycznia 2017r. spółka złożyła do organu I instancji wniosek o umorzenie kosztów egzekucyjnych. Jako uzasadnienie wskazała, że: "W niniejszej sprawie organ egzekucyjny nie musiał podejmować zaś żadnych czynności egzekucyjnych, gdyż spłata całego zadłużenia nastąpiła dobrowolnie i jednorazowo w dniu 13.12.2016r. (...) Brak jest wobec tego podstaw dla obciążenia SLP kosztami egzekucyjnymi w pełnej wysokości". Spółka powołała wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 czerwca 2016r. wskazując, że: "Za sprzeczne z zasadniczym celem postępowania egzekucyjnego Trybunał uznał obciążenie dłużnika pełną wysokością opłaty za zajęcie wierzytelności pieniężnych lub innych praw majątkowych i opłaty manipulacyjnej w wypadku dobrowolnego zaspokojenia wierzyciela ".

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00