Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 września 2017 r., sygn. I SA/Gl 259/17

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Gapiński, Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Dominika Zabielska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2017 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w B. na interpretację Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Pełnomocnik A sp. z o.o. w B. wniósł skargę na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na ubezpieczenie pracowników, w przypadku, gdy ubezpieczającym i uposażonym z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia będzie spółka, jako pracodawca.

2. Zaskarżona interpretacja została wydana na gruncie następującego stanu sprawy.

2.1. Zdarzenie przyszłe wskazane we wniosku.

Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, posiadającą osobowość prawną. Kapitał zakładowy Spółki wynosi [...] zł i dzieli się na [...] udziałów, każdy o wartości nominalnej [...] PLN. Wspólnikami - udziałowcami spółki jest wymienionych pięć osób.

Wszyscy wspólnicy spółki są jednocześnie jej pracownikami w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Głównym przedmiotem działalności spółki jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Z uwagi na istotne problemy pojawiające się w razie śmierci wspólnika, tj. m.in. niepewność w zakresie składu osobowego, problematyka dziedziczenia i in., nie jest wykluczone, że w najbliższej przyszłości wnioskodawca zawrze umowę ubezpieczenia wspólników na wypadek śmierci (dalej: "umowa"). Rzeczone ubezpieczenie, miałoby opierać się na założeniu, że podmiotem ubezpieczającym oraz podmiotem uposażonym z tytułu polisy ubezpieczeniowej będzie wnioskodawca, zaś podmiotem ubezpieczonym - wspólnik/wspólnicy spółki, będący jednocześnie jej pracownikami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00