Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Wr 289/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Sędzia WSA Kamila Paszowska-Wojnar (sprawozdawca), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi W. Z. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz W. Z. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi.

1.1. Przedmiotem skargi W. Z. (dalej: Wnioskodawca, Skarżący) jest indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego z dnia [...].12.2016 r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego z tego podatku - w oparciu o przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm., dalej: ustawa o PIT), która to interpretacja została wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów.

1.2. We wniosku z dnia [...].10.2016 r. przedstawione zostało przez Wnioskodawcę następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu [...].12.2014 r. uprawomocnił się wyrok Sądu Okręgowego w S. z dnia [...].12.2014 r., na podstawie którego w wyniku rozwodu ustała pomiędzy Wnioskodawcą a jego byłą żoną wspólność majątkowa małżeńska. Od dnia ustania wspólności majątkowej Wnioskodawca i jego była żona stali się współwłaścicielami majątku objętego do tej pory wspólnością małżeńską w udziałach po ½ części. W dniu [...].07.2016 r. uprawomocniło się orzeczenie Sądu Rejonowego w D. z dnia [...].06.2016 r., w którym Sąd ten przyznał Wnioskodawcy na wyłączną własność składniki majątkowe z zasądzeniem spłaty na rzecz byłej żony. W skład tego majątku wchodzi nieruchomość mieszkalna, do której z dniem uprawomocnienia się wyroku Wnioskodawca nabył prawo. Ponadto Wnioskodawca nabył również prawo do spadku po swoich rodzicach (ojciec zmarł w dniu [...].01.2013 r., a matka w dniu [...].07.2015 r.). W skład spadku wchodzi dom jednorodzinny, który Wnioskodawca zamierza sprzedać w październiku 2016 r., a więc przed upływem 5 lat od nabycia spadku. Wnioskodawca zamierza przeznaczyć osiągnięty w ten sposób przychód ze sprzedaży nieruchomości spadkowej na własne cele mieszkaniowe, tj. na spłatę na rzecz byłej żony z tytułu nabycia nieruchomości mieszkalnej, do której nabył wyłączne prawo w wyniku podziału majątku małżeńskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00