Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2017 r., sygn. VI SA/Wa 716/17
Własność przemysłowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Śliwińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędzia WSA Marzena Milewska - Karczewska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi B. z siedzibą w I., Niemcy na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2017 roku nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę
Uzasadnienie
B. z siedzibą w I., Niemcy (dalej też jako "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej też jako "UP RP" lub "organ") z dnia [...] stycznia 2017 roku nr [...]. Zaskarżonym postanowieniem Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej utrzymał w mocy swoje wcześniejsze postanowienie z dnia [...] maja 2016 roku nr [...] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie sprzeciwu wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy "[...]" o numerze [...].
Podstawę prawną zaskarżonego postanowienia stanowił art. 245 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r. poz. 776, dalej też jako "p.w.p.") oraz art. 61a ustawy z dnia 4 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U z 2017 r. poz. 1257 - dalej też jako "k.p.a.").
Zaskarżone postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:
W dniu [...] maja 2016 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw B. z siedzibą w I., Niemcy wobec decyzji z dnia [...] maja 2015 r. o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy "[...]" o numerze [...].
Postanowieniem z dnia [...] maja 2016 r. Urząd Patentowy RP, działając na podstawie art. 61 a k.p.a. odmówił wszczęcia postępowania w przedmiotowej sprawie. W uzasadnieniu podniósł, że wskazywany przez wnioskodawcę przepis art. 246 p.w.p. nie przewiduje możliwości zgłoszenia przez osoby trzecie sprzeciwu wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy. Z uwagi na powyższe Urząd Patentowy RP stwierdził, że nie istnieją przesłanki pozwalające na wszczęcie postępowania w przedmiotowej sprawie.