Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 sierpnia 2017 r., sygn. II SA/Po 227/17
Wprawdzie w postępowaniu o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej bierze się pod uwagę stan prawny i faktyczny obowiązujący w dacie wydania kontrolowanej decyzji, jednak nie dotyczy to kwestii stwierdzenia uprawnienia danego podmiotu do posiadania statusu strony postępowania nadzwyczajnego (w przedmiocie stwierdzenie nieważności decyzji), gdyż w tym względzie za posiadaniem w tym postępowaniu interesu prawnego i legitymacji procesowej przemawiać mogą również przepisy późniejsze, obowiązujące w dacie wszczęcia, a następnie prowadzenia postępowania nieważnościowego.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz-Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi M. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o warunkach zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
W dniu 19 lutego 2016 r. (data wpływu do organu pisma z dnia 17 lutego 2016 r.) M. H. (dalej również: wnioskodawca; skarżący; zainteresowany) zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej również: Kolegium; organ II instancji; organ) o "wszczęcie postępowania administracyjnego zmierzającego do stwierdzenia nieważności decyzji Wójta Gminy G. (dalej również: Wójt) z dnia [...] 2011 r. wydanej w sprawie [...]". W osnowie wniosku stwierdził, że "działając jako strona postępowania / uczestnik" wnosi o to, by "Samorządowe Kolegium Odwoławcze wszczęło z urzędu [podkr. własne] postępowanie zmierzające do stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie dotyczącej wydania pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej o mocy do [...] MW, wraz z infrastrukturą towarzyszącą [...] na terenie położonym w miejscowości [...]" w sprawie [...] Ponadto niezależnie od powyższego żądania skarżący wniósł o "wznowienie postępowań zakończonych ww. decyzjami" na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: K.p.a.) oraz art. 145 § 1 pkt 6 K.p.a.