Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2017 r., sygn. I SA/Wr 533/17
Podatek rolny
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Sędziowie: sędzia WSA Barbara Ciołek (sprawozdawca), sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant: specjalista Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 lipca 2017 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zwolnienia i ulgi w podatku rolnym I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na rzecz strony skarżącej kwotę 997 (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A (dalej: spółka, strona, skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. (dalej: organ odwoławczy, Kolegium) z dnia [...] [...] utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza P. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zwolnienia i ulgi w podatku rolnym z tytułu nabycia na własność gruntów rolnych o powierzchni 90,70 ha na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego.
Z zaskarżonej decyzji wynika, że na podstawie umowy z dnia [...] spółka nabyła z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (dalej: ZWRSP) grunty rolne o powierzchni 90,70 ha. Podaniem z dnia [...], spółka wniosła o zwolnienie z podatku rolnego ww. gruntów oraz zastosowanie ulgi w tym podatku poprzez jego obniżenie o 75 % w pierwszym roku po upływie okresu zwolnienia oraz 50 % w drugim roku po upływie okresu zwolnienia. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że w sprawie zostały spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia i ulgi wynikające z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1984 r., nr 52, poz. 268 ze zm.; dalej: u.p.r.). Grunty zostały bowiem nabyte z ZWRSP, w celu powiększenia gospodarstwa, zaś ich powierzchnia nie przekracza 100 ha.