Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 września 2014 r., sygn. I SA/Lu 266/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca),, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 września 2014 r. sprawy ze skargi G. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia od podatku rolnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej SKO), na podstawie art. 233 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U.12.749 ze zm. - dalej o.p.), po rozpatrzeniu odwołania A. i Z. od decyzji Wójta Gminy W. z dnia [...] w sprawie zwolnienia małżonków od podatku rolnego w zakresie gruntów otrzymanych w drodze scalenia, uchyliło w całości decyzję organu pierwszej instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ. Decyzja organu pierwszej instancji została skierowana do A. R. i Z. R., jako współwłaścicieli scalonych nieruchomości i podatników podatku rolnego, wnioskujących o zwolnienie od tego podatku.
Rozpatrując odwołanie małżonków R., SKO nie zgodziło się z interpretacją pojęcia "gruntów otrzymanych w drodze wymiany lub scalenia", jaką przyjął organ pierwszej instancji. W ocenie SKO, dla celów zastosowania spornego zwolnienia od podatku rolnego (art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku rolnym, Dz.U.13.1381 ze zm. - dalej u.p.), rozdysponowanie gruntów należy ustalić w oderwaniu od poprzedniego stanu prawnego. W rezultacie, zdaniem SKO, organ pierwszej instancji powinien przeprowadzić zupełne postępowanie wyjaśniające na okoliczność, które grunty objęte były decyzją scaleniową i podlegają zwolnieniu od podatku rolnego, a następnie dokonać prawidłowych ustaleń i wydać stosowną decyzję w odpowiedzi na wniosek małżonków R. o zwolnienie od tego podatku.