Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 lipca 2017 r., sygn. II SA/Łd 36/17
Budowlane prawo
Dnia 19 lipca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), , Protokolant asyst. sędz. Dominika Ratajczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2017 roku sprawy ze skargi A. K. i H. G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zgodności wykonanych robót budowlanych z dokonanym zgłoszeniem oddala skargę. a.bł.
Uzasadnienie
[...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. decyzją z dnia [...] nr [...] po rozpoznaniu odwołania H. G. i A. K. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. z dnia [...] nr [...] o umorzeniu postępowania.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się w sposób następujący:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w R. decyzją z dnia [...] umorzył postępowanie w sprawie zgodności wykonania robót budowlanych polegających na utwardzeniu działki nr ewid. 16 obręb [...] położonej w R. przy ul. A 136 z dokonanym zgłoszeniem. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 104 i art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 roku, poz. 23 ze zm., dalej jako: "K.p.a.").
Kwestionując powyższą decyzję odwołanie wniosła H. G. i A. K. Autorzy odwołania podnieśli, że inwestor roboty budowlane polegające na wykonaniu utwardzenia działki wykonał niezgodnie z dokonanym w Starostwie Powiatowym w R. zgłoszeniem oraz niezgodnie z przepisami prawa budowlanego.
[...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. po rozpoznaniu odwołania, przywołaną na wstępie decyzją, utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W motywach rozstrzygnięcia organ opisał dotychczasowy przebieg postępowania wskazując, iż pismem z dnia 30 lipca 2012 roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Ł. wystąpił do organu powiatowego o zbadanie legalności działalności składu węgla prowadzonego przez P. K. w miejscowości R. przy ul. A 136 w zakresie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawa budowlanego, stosownie do posiadanych kompetencji. W dniu 13 września 2012 roku organ powiatowy przeprowadził oględziny stwierdzając, iż działka stanowi współwłasność M. i P. K., na działce wykonano utwardzenie betonowe o wymiarach około 45 x 26 m w odległości około 45 m od budynku mieszkalnego inwestora. W dniu 6 czerwca 2006 roku M. i P. K. dokonali do Starosty Powiatu [...] zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na utwardzeniu terenu działki o powierzchni 600 m2 warstwą gruzu i następnie wyrównania betonem wraz z odwodnieniem. Zgodnie z mapą sytuacyjno - wysokościową z dnia 17 maja 2006 roku będącą załącznikiem do ww. zgłoszenia utwardzenie o wymiarach około 20 x 30 m miało zostać wykonane w odległości 42 m od budynku mieszkalnego. W dniu 30 lipca 2012 roku inwestorzy dokonali kolejnego zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych, polegających na wykonaniu utwardzenia gruzem oraz wyrównania betonem wraz z odprowadzeniem wód opadowych na własną działkę, terenu działki o powierzchni 673 m2, w odległości 3 m od granic nieruchomości sąsiednich. Oględziny wykazały, iż utwardzenie zostało wykonane od ogrodzenia do ogrodzenia międzyposesyjnego. Według oświadczenia P. K. odwodnienie wskazane w dokonanych zgłoszeniach miało polegać na wykorzystaniu naturalnego ukształtowania działki.