Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 lipca 2017 r., sygn. II SA/Lu 62/17

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), Sędzia WSA Iwona Tchórzewska, Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 czerwca 2017 r. sprawy ze skarg Okręgowego Zarządu na decyzję Wojewody z dnia [...]., znak: [...], w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty z dnia [...] r., znak: [...]; II. zasądza od Wojewody na rzecz Okręgowego Zarządu 200 (dwieście) złotych, a na rzecz Gminy 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych - tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewoda decyzją z dnia 30 grudnia 2016 r., znak: [...], utrzymał w mocy decyzję Starosty L. z dnia 21 lipca 2016 r., znak: [...] w sprawie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości położonej w L., przy [...], oznaczonej jako działka nr [...] o pow. 0,1405 ha i nr [...] o pow. 0,0040 ha.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podkreślił, że po ponownym rozpoznaniu sprawy, organ pierwszej instancji opisaną decyzją orzekł o zwrocie na rzecz E. B.-K., J. A. B. i W. S. wskazanej wyżej nieruchomości. Wojewoda wyjaśnił, że z treści decyzji Prezydenta Miasta L. z dnia 16 stycznia 1976 r., znak: [...], jednoznacznie wynika, że nieruchomość stanowiąca byłą własność M. i J. małż. B. została wywłaszczona na wniosek i na rzecz [...] Zakładów [...] w L. w celu budowy zakładu kaletniczego, w trybie przepisów ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1974 r. nr 10, poz. 64). Celem wywłaszczenia nie było więc założenie ogródków działkowych. Wprawdzie, jak wskazał organ, obowiązujące w ówczesnym czasie przepisy dopuszczały możliwość wywłaszczenia nieruchomości z przeznaczeniem na stworzenie pracowniczych ogródków działkowych, decyzje w tym przedmiocie zapadały jednak w odrębnym trybie, na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz. U. nr 18 poz. 117). W ocenie organu, wobec wyraźnie wskazanej podstawy prawnej wywłaszczenia oraz wskazania podmiotu, na którego rzecz i wniosek wywłaszczenie nastąpiło, nie można uznać, że nieruchomość nie została wywłaszczona w celu urządzenia tam ogrodów działkowych. W związku z tym Wojewoda stwierdził, że w niniejszej sprawie spełnione zostały przesłanki do zwrotu opisanej nieruchomości na rzecz wnioskodawców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00