Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 lipca 2017 r., sygn. III SA/Kr 210/17

Inne

 

|Sygn. akt III SA/Kr 210/17 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 lipca 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr.), Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant: specjalista Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2017 r., sprawy ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 22 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry - skargę oddala -

Uzasadnienie

Funkcjonariusze Urzędu Celnego w dniu 28 kwietnia 2015r. przeprowadzili kontrolę w lokalu firmy Handlowo-Usługowej "E" E. Ł., Ś, Ł. Z ustaleń poczynionych w toku kontroli został sporządzony protokół nr [...]. W kontrolowanym lokalu stwierdzono dwa włączone i gotowe do eksploatacji automaty: HOT SPOT bez nr i oznaczeń i HOT SPOT PLATIN bez nr i oznaczeń. Na każdym automacie na przedniej ścianie była naklejona naklejka o treści: "Właścicielem automatu jest A SP. Z O. O.". Lokal nie był koncesjonowanym kasynem gier, salonem gier na automatach i punktem gier na automatach o niskich wygranych. Automaty nie były oznaczone numerami poświadczenia rejestracji [...], a kontrolującym nie przedstawiono poświadczeń rejestracji automatów. Kontrolujący przeprowadzili na ww. automatach eksperymenty (gry kontrolne), w wyniku których ustalili, że na tych urządzeniach można było prowadzić gry z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych.

Mając na uwadze dokonane ustalenia, Naczelnik Urzędu Celnego, wszczął z urzędu postępowania wobec A Sp. z o. o. w organizacji. Powołując się na art. 161 k.s.h. i art. 162 k.s.h. oraz cytując komentarze do ww. przepisów - stwierdził, że działalność D. S., polegająca na zakładaniu spółek kapitałowych, mających postać niepełnej (ułomnej) osobowości prawnej, była działalnością celową. Podano, że obecnie przed organami celnymi toczy się kilkadziesiąt postępowań wobec czterech spółek kapitałowych o ułomnej osobowości, wszystkie z nich to spółki kapitałowe w organizacji, w których jedynym wspólnikiem i Prezesem Zarządu (również jednoosobowego) był D. S. Wszystkie spółki po pół roku od założenia, kończyły swoją działalność bez dopełnienia czynności rejestracji w KRS, a w ich miejsce powstawała następna, taka sama spółka. Wszystkie działały w sferze nielegalnego hazardu. Ustalono ponadto, że D. S., działając w sposób nieuprawniony w imieniu spółki, działał we własnym imieniu. Stąd czynności wynajmu lokalu, wskazujące, jako stronę wynajmu "A" Sp. z o. o. w organizacji, potwierdzane pieczęciami z nazwą tej spółki, czyniły te czynności częściowo nieważnymi w świetle art. 58 § 3 k.c. Oznaczało to również, że w rzeczywistości czynności te były dokonywane w imieniu własnym przez D. S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00