Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 lipca 2017 r., sygn. III SA/Gl 551/17
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lipca 2017 r. sprawy ze skargi B.B. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] r., uzupełnionym pismem z dnia [...] r., B.B. zwrócił się do Ministra Rozwoju i Finansów o wydanie, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - powołanej dalej jako O.p.), pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy sprzedaż udziałów w nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną i pozostaje w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. W majątku wspólnym znajduje się udział w wysokości 1/2 we współwłasności niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Pozostały udział w wysokości 1/2 przysługuje na prawach wspólności majątkowej innemu małżeństwu.
Wprawdzie wnioskodawca jak i jego małżonka prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze oraz są czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, te jednak nie są związane z nieruchomościami, a działalność wnioskodawcy jest obecnie zawieszona. Dodatkowo wnioskodawca jest wspólnikiem w czeskiej spółce zajmującej się obrotem energią elektryczną, a małżonka komandytariuszem w innej spółce zajmującej się obrotem energią. Figurował również w KRS jako wspólnik sp. z o.o., która była komplementariuszem w spółce komandytowej, w której komandytariuszem była małżonka wnioskodawcy, a przedmiotem działalności obu Spółek była sprzedaż i kupno nieruchomości na własny rachunek. Spółki te żadnych transakcji jednak nie zawarły. [...] br. złożono wniosek o wykreślenie Sp. komandytowej z Krajowego Rejestru Sądowego, a [...] br. wnioskodawca sprzedał całość swoich udziałów w Spółce z o.o.