Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. II SA/Bd 329/17
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie sędzia WSA Anna Klotz (spr.) sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2017 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy oddala skargę.
Uzasadnienie
II SA/Bd 329/17
UZASADNIENIE
M. K. reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...], którą na podstawie art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 778 ze zm., zwanej dalej "ustawą") oraz art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.), po ponownym rozpatrzeniu sprawy utrzymana została w mocy decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] listopada 2016 r. (znak: [...]) odmawiająca przeniesienia na M. K. decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] marca 2009r., znak: [...].
Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następujących okolicznościach sprawy.
W piśmie z dnia [...] grudnia 2016 r. pełnomocnik M. K. wystąpił o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] listopada 2016 r. znak: [...] , odmawiającą przeniesienia na nią decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] marca 2009 r. [...]. W jego treści wskazał, iż zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy nie stwierdza się wygaśnięcia decyzji o warunkach zabudowy, jeżeli na podstawie tej decyzji zostało wydane pozwolenie na budowę, zaś samo SKO w T. zaznaczyło w treści zaskarżonej decyzji, iż decyzja taka pozostaje w obrocie prawnym. Mając na uwadze powyższe, w opinii pełnomocnika skarżącej, skoro decyzja jest ważna, pozostaje w obrocie prawnym i nie można jej wygasić to powinna ona korzystać z wszystkich możliwości przewidzianych przepisami prawa, w tym z możliwości przeniesienia. Pełnomocnik skarżącej wskazał także na różnicę miedzy pozwoleniem na budowę, które nie jest aktem trwałym (wygasa w przypadku zaniechania prac budowlanych na okres dłuższy niż 3 lata), a decyzją o warunkach zabudowy, która ma charakter trwały (nie ma możliwości, aby skonsumować przeznaczenie terenu). Zdaniem pełnomocnika przepis prawa wskazuje wprost, że takiej decyzji nie wygasza się. Ponadto przepis mówiący o konieczności wygaszenia decyzji dotyczy sytuacji, gdy dla przedmiotowego terenu uzyskano wiele różnych decyzji i zostają one wygaszone przy udzieleniu pozwolenia na budowę, gdy w ten sposób nieruchomość otrzymuje konkretne przeznaczenie. Nadto pełnomocnik skarżącej zaznaczył, iż decyzja jest sprzeczna z m.p.z.p. Jednak wprowadzony m.p.z.p. nie wygasił przedmiotowej decyzji z oczywistych względów, bowiem nie ma takiej możliwości. W ocenie pełnomocnika skarżącej, analiza całości przepisów prawnych prowadzi do wniosku, że przedmiotowa decyzja określiła przeznaczenie tego terenu. Z uwagi na rozpoczęcie budowy, przeznaczenie to zostaje aktualne i prawnie dopuszczalne pomimo sprzeczności z zapisami m.p.z.p. W ten szczególny sposób bowiem ustawodawca chroni rozpoczęte inwestycje i poczynione na to nakłady. Rozumowanie przeciwne prowadziłoby do wniosku, że należy wyburzać rozpoczęte budowy w związku ze zmianą m.p.z.p. Zdaniem pełnomocnika skarżącej, organ nietrafnie również wskazał na możliwość przeniesienia decyzji PnB. Po pierwsze bowiem jest to decyzja nietrwała - ulega wygaśnięciu gdy prace zostaną przerwane na dłużej niż 3 lata. Przeniesienie tej decyzji jest możliwe tylko pod warunkiem dysponowania nieruchomością na cele budowlane i w tym zakresie organ nie może wymagać, aby skarżąca nabyła najpierw prawo własności (użytkowania), a potem zastanawiać się, jakie jest przeznaczenie gruntu. Ponadto, z decyzji PnB należy przyjąć na siebie wszystkie warunki w niej zawarte, czyli trzeba prowadzić budowę. A wreszcie bez decyzji o warunkach zabudowy niemożliwe jest dostosowanie tego projektu do obecnych warunków ekonomicznych np. przez zmniejszenie liczby mieszkań czy ilości kondygnacji.